Zdjelica ili karlica je anatomski pojam koji se odnosi na donji dio trupa između stomaka i bedara. Zdjelica je sastavljena od nekoliko kostiju, mišića, ligamenata i drugih struktura koje pružaju podršku i omogućuju pokretljivost donjeg dijela tijela.
Ova bol se javlja iz mnogobrojnih razloga, kao što su bolesti reproduktivnih organa, bolesti mokraćnog sistema (intersticijski cistitis), probavnog i mišićno-koštanog sistema, ali mogu nastati i zbog priraslica nastalih nakon hirurških zahvata u abdomenu i karlici, odnosno nakon karličnih upala.
Menstrualni grčevi: Za mnoge žene, bol u karlici tokom menstruacije je uobičajena pojava. U maternici se nalazi sloj tkiva koji se zove endometrij, koji se priprema za trudnoću svaki mjesec. Ako se trudnoća ne dogodi, taj sloj se odbacuje, a rezultat je menstruacijsko krvarenje. U toku tog procesa, tijelo oslobađa tvari koje uzrokuju kontrakcije maternice, a te kontrakcije mogu izazvati bolove u donjem dijelu trbuha.
Kod ovih bolova, obično se uzimaju analgetici, a dodatni unos magnezijuma može pomoći u smanjenju grčeva, s obzirom da magnezijum potpomaže opuštanje mišića.
Infekcija mokraćnog (urinarnog) sistema: Različite bolesti mokraćnog mjehura, poput intersticijskog cistitisa ili kamenca, mogu uzrokovati bol u zdjelici. Infekcija mokraćnog sistema događa se kada bakterije dospiju u mjehur ili druge dijelove mokraćnog sistema. To može izazvati upalu i bol u području karlice. Često se javljaju simptomi kao što su bol ili peckanje pri mokrenju, često mokrenje, prisutnost krvi u mokraći, ili osjećaj hitnosti za mokrenjem.
Upala i karcinomi organa karlične šupljine: Ovo uključuje maternicu, jajnike, jajovode i vaginu, pa bol u karlici može biti rezultat upale jajnika, mnogo rjeđe raka jajnika, i slično. Upala ovih organa može nastati kao rezultat infekcije ili drugih uzroka. Može biti popraćena simptomima kao što su groznica, vaginalni iscjedak i bol tokom spolnog odnosa.
Upala slijepog crijeva: Slijepo crijevo je mali organ koji se nalazi na spoju debelog i tankog crijeva. Slijepo crijevo može da se upali, što je poznato kao upala slijepog crijeva. Bol obično počinje oko pupka i zatim se seli prema desnoj donjoj strani abdomena (stomaka). Ova vrsta boli može takođe da se širi u područje karlice.
Miomi maternice: Miomi su benigni tumori koji se mogu razviti unutar maternice. Oni su često bezopasni, ali mogu uzrokovati nelagodu i bol u karlici, posebno prilikom menstruacije. Veličina i broj mioma mogu varirati, a neki žene s miomima mogu imati i povećani vaginalni iscjedak ili osjećaj pritiska u karlici / zdjelici.
Crijevne smetnje: Problemi s crijevima, poput sindroma iritabilnog crijeva ili upalnih bolesti crijeva, mogu uzrokovati bol u karlici. Sindroma iritabilnog crijeva je poremećaj koji može uzrokovati promjene u crijevima, kao što su proljev, zatvor i nadutost. Upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa su stanja u kojima crijevna sluznica postaje upaljena, što može izazvati bolove u stomaku, uključujući i područje karlice. Pored spomenutih, postoje i drugi poremećaji crijeva koji mogu uzrokovati bol u karlici, poput divertikuloze (prisutnost divertikula, malih izbočina, na crijevnim zidovima), raka crijeva i drugih.
Ektopična trudnoća: Ektopična trudnoća je stanje u kojem se oplođeno jajašce implantira izvan maternice, obično u jajovodu. To može uzrokovati jaku bol u karlici, a ponekad i krvarenje. Ektopična trudnoća je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
Endometrioza: Endometrioza je stanje u kojem tkivo slično endometriju (tkivu unutar maternice) raste izvan maternice, obično u zdjelici. Ovo tkivo može uzrokovati bolne menstruacije, bol tokom spolnog odnosa i hroničnu bol u karlici.
Ruptura ciste jajnika: Cista jajnika je tekućinom ispunjena vrećica koja se može formirati na jajniku. Ponekad cista može puknuti, što može uzrokovati akutnu bol u karlici. U većini slučajeva, ova bol je privremena i prolazi sama od sebe.
Pelvični kongestivni sindrom (PCS): Stanje koje karakterišu proširene vene u području zdjelice. Takođe se naziva i hronična zdjelična (karlična) venska insuficijencija. U ovom sindromu dolazi do nakupljanja krvi u venama zdjelice, što može uzrokovati bol i nelagodu. Glavni uzrok pelvičnog kongestivnog sindroma je slabost ili disfunkcija venskih zalistaka, pri čemu krv može stagnirati u venama zdjelice, što dovodi do njihovog proširenja i povećanja pritiska. Bol se pogoršava tokom dužeg stajanja ili sjedenja, menstruacije ili spolnog odnosa. Može se javiti i osjećaj težine u zdjelici, bol u leđima, bol u nogama ili oticanje nogu.
Najčešći uzroci boli u karlici kod žena uključuju ginekološke probleme i poremećaje mjehura. Ginekološki uzroci boli u karlici uključuju upalne bolesti zdjelice, endometriozu, fibroide maternice, ciste jajnika i ektopičnu trudnoću. Upalne bolesti zdjelice (PID) su infekcije koje zahvaćaju reproduktivne organe, uključujući maternicu, jajnike i jajovode. One mogu uzrokovati bol u karlici, kao i neugodu tokom spolnog odnosa i promjene u menstrualnom ciklusu. Endometrioza je stanje u kojem tkivo koje normalno raste unutar maternice (endometrij) raste izvan nje, što može uzrokovati bol u karlici, posebno u toku menstruacije. Fibroidi maternice su benigni tumori koji se razvijaju unutar ili na maternici i mogu uzrokovati bol i pritisak u karlici. Ciste jajnika su tekuće ispunjene vrećice koje se mogu formirati na jajnicima, a njihova veličina i lokalizacija mogu uzrokovati bol. Ektopična trudnoća je stanje u kojem se oplođeno jajašce implantira izvan maternice, najčešće u jajovodu, što može dovesti do akutne boli i zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
Pored ginekoloških uzroka, problemi s mjehurom takođe mogu uzrokovati bol u karlici kod žena. Infekcije mokraćnog sistema, poput cistitisa ili pijelonefritisa, mogu biti izvor boli i neugdnog osjećaja u karlici, zajedno sa simptomima poput bolnog i čestog mokrenja. Intersticijski cistitis je stanje koje uzrokuje upalu mokraćnog mjehura, što može rezultirati hroničnim bolom u donjem dijelu abdomena i karlici. Osim toga, prisutnost mokraćnih kamenaca ili drugih abnormalnosti u mokraćnom sistemu može biti jedan od uzroka boli. Ako imate simptome boli u karlici, preporučuje se da se posavjetujete s ljekarom kako biste dobili preciznu dijagnozu i pravilan tretman.
Najčešći uzroci boli u karlici kod muškaraca uključuju poremećaje prostate, infekcije mokraćnog sistema i problem s mišićno-koštanim strukturama. Prostata je žlijezda koja se nalazi ispod mjehura i okružuje mokraćnu cijev kod muškaraca. Različiti problemi s prostatom mogu uzrokovati bol u karlici, uključujući benignu hiperplaziju prostate (BHP) i upalu prostate, poznatu kao prostatitis. BHP je povećanje veličine prostate koje vrši pritisak na mokraćnu cijev i uzrokuje bol u karlici. Prostatitis je upala prostate koja može biti infektivna ili neinfektivna, dok se bol javlja pri mokrenju i ide uz probleme s erekcijom.
Infekcije kao što su cistitis (upala mokraćnog mjehura) ili pijelonefritis (upala bubrega) mogu izazvati bolove u karlici, te mogu biti popraćene simptomima kao što su bolno i često mokrenje i prisutnost krvi u urinu.
Pored toga, problemi s mišićno-koštanim strukturama mogu biti uzrok boli u karlici kod muškaraca. Prekomjerno naprezanje mišića zdjelice, povrede zdjelice ili prenaprezanje mišića leđa mogu uzrokovati bolove u tom području.
Nakon što se javi bol u karlici, mi kao ljudi prvo želimo da otklonimo ili bar ublažimo bol. Evo nekoliko metoda koje mogu pomoći u ublažavanju boli u karlici/zdjelici:
Važno je napomenuti da ove metode mogu pružiti privremeno olakšanje, ali dobar ljekar može utvrditi uzroke i pružiti tretman za dugoročno rješavanje problema.
Simptomi koji se mogu pojaviti uz bol u karlici uključuju bol i nelagodu u donjem dijelu stomaka, promjene u menstrualnom ciklusu, bol pri mokrenju, osjećaj težine u zdjelici, bol u leđima i oticanje nogu.
Dijagnoza obično uključuje detaljnu provjeru simptoma, fizički pregled, laboratorijske pretrage, ultrazvuk i druge dijagnostičke postupke kako bi se otkrio uzrok boli. Ljekar će procijeniti simptome, provesti potrebne testove i postaviti dijagnozu.
Liječenje boli u karlici ovisi o uzroku. To može uključivati terapiju lijekovima za ublažavanje simptoma, antibiotsku terapiju za infekcije, hormonsku terapiju za određene ginekološke probleme, fizikalnu terapiju, hirurške zahvate ili kombinaciju različitih terapijskih pristupa.
Ako imate intenzivnu bol u karlici koja traje duže vrijeme, praćenu drugim ozbiljnim simptomima poput jakog krvarenja, temperature ili povraćanja, trebali biste odmah potražiti medicinsku pomoć. Takođe, ako bol u karlici ometa vašu svakodnevnu aktivnost i kvalitet života, preporučljivo je konsultovati se s ljekarom.
Simptomi
Bol u zdjelici / karlici