Kvržica na oku može biti uzrokovana raznim stanjima, a većina njih nije ozbiljna i lako se liječi. Ipak, prepoznavanje uzroka može pomoći u odabiru odgovarajuće terapije i sprječavanju potencijalnih komplikacija. Ovdje ćemo razmotriti nekoliko najčešćih uzroka kvržica na oku, uz detaljan opis svake bolesti i njenih simptoma.
Ječmičak, čmičak ili hordeolum, predstavlja akutnu bakterijsku infekciju koja zahvaća žlijezde ili folikule trepavica na rubu kapka. Najčešće je uzrokovan bakterijama Staphylococcus aureus, koje inficiraju malene žlijezde u kapku. Ječmičak se često pojavljuje iznenada, uzrokujući crvenilo, bol i oticanje. Može se javiti s unutarnje ili vanjske strane kapka.
Ječmičak se obično manifestira kao mala, bolna kvržica na rubu kapka koja može biti crvena i otečena. Kvržica može biti mekana i osjetljiva na dodir, a ponekad se može razviti u gnojnu formaciju. Uzrokovana je upalom folikula trepavica ili malih žlijezda, a najčešće se povlači uz kućnu njegu.
Osim bolne kvržice, simptomi uključuju crvenilo i oticanje kapka, osjećaj stranog tijela u oku, te suzenje. U težim slučajevima, može doći do stvaranja gnoja i povećane boli. Ječmičak obično ne uzrokuje trajne posljedice, a liječi se toplim oblozima i povremeno antibioticima ako se pojavi sekundarna infekcija.
Osim ovih simptoma, ljudima moze izgleda vizuelno neprivlačno zbog čega neki ljudi sa ovi stanjem ne žele provoditi vrijeme u javnosti ili s drugim ljudima.
Preporučuje se stavljanje toplih obloga, nekoliko puta dnevno po 15 minuta. Čista krpa se namoči u vruću vodu, ocijedi se i stavi na zatvoreno oko, odnosno očni kapak.
Neki ljekari i oftamolozi preporučuju i stavljanje kuhanog jajeta na oko iz razloga što jaje duže zadržava toplotu, pa ga time čini efikasnijim od obične zagrijane krpe.
Izvori: Mayo Clinic
Milijum je mala, bijela cista koja se najčešće pojavljuje na kapcima i ispod očiju. Ove ciste nastaju kada se keratin, proteina u koži, zarobi u porama. Milijumi nisu rezultat infekcije, već su uzrokovani nakupljanjem keratina ispod kože. Obično su bezbolne i ne uzrokuju nelagodu, ali mogu biti estetski problem.
Izgledaju kao malene bijele akne na samoj površini kože zbog čega ih želite istisnuti, a ne možete i ne pokušavajte. Ove kvržice su čvrste na dodir i ne uzrokuju bol. Često se pojavljuju na područjima s tankom kožom, poput kapaka i ispod očiju. Ne uzrokuju crvenilo ili oticanje, i obično su bezbolne. Dakle, osim kapaka, mogu se pojaviti i na drugim dijelovima lica, ponekad i u grupicama.
Nema crvenila, bolova ili oticanja povezanih s milijumima. Ove ciste ne uzrokuju svrbež niti promjene u vidu. Često se mogu ukloniti estetskim tretmanima ili prolaziti same od sebe. U nekim slučajevima, dermatološki tretmani poput laserskog uklanjanja ili kemijskih pilinga mogu biti potrebni za trajno rješenje.
Napominjemo da one nisu problem, osim u estetskom smislu.
Izvori: American Academy of Dermatology, Healthline
Ciste meibomskih žlijezda, poznate kao helacion, nastaju kada je meibomska žlijezda unutar kapka blokirana. Ove žlijezde proizvode ulje koje pomaže u održavanju vlažnosti oka. Kada su blokirane, može doći do stvaranja ciste koja se polako razvija i može uzrokovati nelagodu.
Helacion se manifestira kao tvrda kvržica unutar kapka veličine graška, ponekad malo manja ili veća, koja može biti bezbolna, iako može uzrokovati osjećaj nelagode. U slučaju upale, može doći do crvenila i boli. Helacion se često razvija sporije od ječmička i može ostati prisutan duže vrijeme ako se ne liječi. Čak i ako se liječi, često ostaje prisutan 3 ili više sedmica, a ponekad i mjesecima.
Blefaritis može biti jedno od stanja koje povećava mogućnost helaciona. Problemi s meibomskim žlijezdama, koje se nalaze unutar kapaka i proizvode ulje koje pomaže u održavanju vlažnosti oka, mogu uzrokovati blefaritis.
Oteklina kapka, bezbolna kvržica, ponekad osjećaj težine ili nelagode u oku. Ako se helacion upali, može doći do crvenila, boli i povećanog oticanja. Najčešće sama od sebe ne predstavlja preveliku neugodnost, više se javljao kao osjećaj blagog žuljanja u oku.
Liječenje obično uključuje primjenu toplih obloga kako bi se potaknulo odčepljenje ciste, a u teškim slučajevima može biti potrebno kirurško uklanjanje. Kako bi topli oblozi bili efikasni, potrebno je držati oblog 10-15 minuta više puta dnevno. Međutim, održavanje temperature na taj vremenski period običnom krpom je teško, stoga se preporučuje zagrijati vodu na tu temperaturu i u njoj držati rezervnu krpu, kako bi se naizmjenično mijenjale krpe, čim se jedna ohladi.
Papilomi su benigni tumori uzrokovani humanim papiloma virusom (HPV). Mogu se pojaviti na kapcima i oko očiju, a obično su mesnati izrasline koje se sporo razvijaju. Papilomi su često bezopasni, ali mogu uzrokovati estetske smetnje i nelagodu ako su u kontaktu s očima.
Papilomi su mekani, mesnati izrasline koje mogu biti ružičaste, smeđe ili mesnate boje. Oni su obično benigni i rastu sporo. Mogu se pojaviti pojedinačno ili u grupama, a njihov izgled može varirati u veličini i obliku.
Bezbolni su, ali mogu uzrokovati iritaciju ako su u kontaktu s očima ili trepavicama. Nema upalnih reakcija poput crvenila ili oticanja. U nekim slučajevima, papilomi mogu uzrokovati lagani svrbež.
Za uklanjanje, često je potrebno kirurško ili lasersko liječenje. Kao i kod papiloma na drugim mjestima na tijelu, problem je više estetske prirode, pa je uklanjanje čest izbor samog pacijenta. Sama procedura uklanjanja je kratka i ne predstavlja veliki poduhvat.
Izvori: American Academy of Ophthalmology
Pterigion ili surfersko oko je abnormalni rast tkiva na oku koji se širi s bjeloočnice (sclera) na rožnicu. Ovo stanje često nastaje zbog dugotrajnog izlaganja UV zračenju, suhom zraku i vjetru, što uzrokuje iritaciju i rast tkiva. Pterigion može uzrokovati estetske i funkcionalne probleme, osobito ako se proširi na rožnicu.
Pterigion se pojavljuje kao trokutasti rast tkiva na bjeloočnici i može se proširiti na rožnicu. Ovaj rast tkiva može uzrokovati promjene u vidu i često se povezuje s dugotrajnim izlaganjem UV zračenju. Može uzrokovati suhoću i iritaciju oka.
Crvenilo, iritacija i osjećaj stranog tijela u oku su najčešći simptomi. Pterigion može uzrokovati suhoću oka, povremeno oštećenje vida ako se proširi na rožnicu, te povećanu osjetljivost na svjetlost. U težim slučajevima, može doći do gubitka vida ili distorzije vida.
Liječenje može uključivati kirurgiju ako rast narušava vid. U suprotnom, najčešće nije potrebno nikakvo liječenje, jer je masa benigna. Ukoliko krene uzrokovati probleme s vidom ili neke druge vrste neugodnosti, potrebno se konsultovati sa oftamologom u pogledu nastavka liječenja.
Izvori: WebMD
Kad prvi put vidite ili pod prstom osjetite izraslinu na oku ili očnom kapku, vjerovatno vam neće biti svejedno ili ćete čak panično krenuti alarmirati svoje najbliže. Međutim, kao što vidimo u članku, najveća je vjerovatnoća da se ne radi o nečemu opasnom.
Kvržice na oku mogu imati različite uzroke, većina njih nije ozbiljna i može se učinkovito liječiti. Neke od njih ne zahtijevaju nikakvo liječenje zbog svoje benigne prirode. Međutim, ako primijetite bilo kakve promjene u veličini, boji, ili ako kvržica uzrokuje bol, crvenilo ili pogoršanje vida, preporučuje se konzultacija s vašim liječnikom ili oftamologom. Pravilan dijagnostički pristup i liječenje mogu spriječiti komplikacije i osigurati pravilno zdravlje očiju.
simptomi
kvrzica na oku