Mučnina je simptom koji se manifestuje kao neugodan osjećaj u želucu praćen željom za povraćanjem. Može biti izuzetno neugodna i često je povezana s raznim bolestima ili stanjima tijela. Važno je pratiti druge simptome koji se javljaju uz mučninu kako bi se razumjelo o kojoj bolesti bi moglo biti riječ. U većini slučajeva, mučninu je moguće ublažiti primjenom jednostavnih mjera, ali uvijek je važno konsultirati se s ljekarom ako se simptomi pogoršaju ili traju duže vrijeme. Saznajte o različitim uzrocima mučnine, kako je ublažiti kao i odgovore na najčešće postavljena pitanja vezana za ovaj simptom.
Gastritis i čir na želucu: Upala želučane sluznice može izazvati mučninu, obično praćenu gorušicom, žgaravicom i bolom u gornjem dijelu stomaka. Uz to, pacijenti mogu primijetiti i gubitak apetita i promjene u stolici.
Gastroenteritis: Infekcija probavnog trakta, najčešće uzrokovana virusom ili bakterijom, može izazvati mučninu, povraćanje, proljev i bol u trbuhu. Uz to se mogu javiti groznica, umor i dehidracija. Ako ste bili u kontaktu ili dijelili pribor s nekim ko je zaražen, ili ste konzumirali hranu sumnjivog kvaliteta i higijene, ovo bi mogao biti uzrok vaše mučnine.
Migrena: Karakteristična je po jakim glavoboljama i opšte nadraženosti. Osim snažnih glavobolja, migrena može uzrokovati i mučninu, povraćanje i osjetljivost na svjetlost i zvuk. Pacijenti često opisuju mučninu kao jedan od najneugodnijih simptoma.
Trudnoća: Mučnina u trudnoći, poznata kao jutarnja mučnina, obično se javlja u prvom tromjesečju. Može se manifestovati kao osjećaj nelagode i povraćanje. Obično nestaje nakon 12. nedjelje trudnoće.
Poremećaji ravnoteže i vrtoglavica: Bolesti unutarnjeg uha ili poremećaji ravnoteže mogu uzrokovati mučninu, povraćanje i vrtoglavicu. Pacijenti se često žale na osjećaj "okretanja sobe" ili nestabilnosti. Jedna od češčih dijagnoza u ovom smislu je Vertigo. Ovakva bolest obično krene naglo i uz mučninu ide i vrtoglavica kao simptom.
Razni lijekovi i terapije: Neki lijekovi, poput hemoterapije ili analgetika mogu izazvati bolove i mučninu. Vas ljekar bi vam trebao dati savjet kako da prevaziđete mčninu, ili kako da je ublažite tokom korištenja neophodne terapije.
Bol: Ponekad bol u nekim dijelovima tijela može biti tako neugodna da nam izaziva mučninu, što može biti slučaj s pankreatitisom ili bubrežnim kamenom.
Meningitis: Ovdje se radi o upali moždane ovojnije kojunajčešće uzrokuju bakterije i virusi. Uz glavobolju, groznicu, razdražljivost, proljev i neke druge simptome, mučnina je čest simptom meningitisa.
Mučnina može biti zabrinjavajuća ako je praćena drugim ozbiljnim simptomima kao što su jaka bol u stomaku, krv u povraćenom sadržaju ili stolici, visoka temperatura ili dehidracija. Ako se takvi simptomi javljaju, odmah potražite medicinsku pomoć.
Mučnina može biti alarmantna ako je dugotrajna, česta ili ako značajno utječe na kvalitet života. U trudnoći i nekim stanjima, to je očekivano jedan period. Ako ne znamo uzrok čestih mučnina, važno je da ga otkrijemo i obratimo se ljekaru. Ako se mučnina ponavlja ili traje duže vrijeme, svakako se posavjetujte sa stručnjakom radi dijagnoze i tretmana.
Mučnina koja se javlja prilikom putovanja, poznata kao putna mučnina, može se ublažiti raznim mjerama. Preporučuje se izbjegavanje teških obroka prije putovanja, gledanje u horizont prilikom vožnje, sjedenje na prednjem sjedištu u vozilu i upotreba akupresurnih narukvica. Dostupne su i tablete protiv mučnine u apotekama i bez recepta.
Sama mučnina nije opasna, ali može dovesti do opasnijih stanja uzrokujući dehidraciju i nemoć. Važno je voditi računa da se pravovremeno hidrirate vodom, ili pomoćnim sredstvima iz apoteke koja se razmute u vodi, kako ne biste došli u situaciji da budete slabi i da se osjećate još lošije. Bitno je otkriti uzrok mučnine.
Simptomi
Mučnina