Normalna tjelesna temperatura je obično oko 36,5°C do 37,5°C kod odraslih osoba. Vrijednosti normalne temperature mogu varirati ovisno o pojedincu, dobu dana, fizičkoj aktivnosti i drugim faktorima. Tjelesna temperatura može varirati i kod djece, s obzirom na njihovu dob. Važno je napomenuti da pojedinci mogu imati blagu varijaciju temperature tokom dana, a temperatura se takođe može privremeno povećati zbog fizičke aktivnosti, topline ili drugih faktora. Dakle, ukoliko ste vježbali ili sunčali se na plaži, normalno je da dođe do privremenog porasta temperature u tijelu dok se tijelo ne rashladi.
Međutim, visoka tjelesna temperatura može biti i pokazatelj da nešto nije uredu s našim organizmom. Visoka temperatura je ona koja prelazi 37,5 stepeni na toplomjeru i ona ukazuje na prisutnost infekcije ili upale u tijelu, odnosno, da je tijelo u stanju borbe s nečim što ga ugrožava.
Povišena temperatura ne mora uvijek ukazivati na ozbiljnu bolest. U nekim slučajevima, može biti rezultat manje ozbiljnih stanja kao što su dehidracija, reakcija na lijekove ili tjelesna aktivnost.
Kada primijetite povišenu temperaturu, obratite pažnju na dodatne simptome koji se uporeddo javljaju. To može pomoći u prepoznavanju uzroka i potrazi za odgovarajućim liječenjem. Visoka temperatura, iznad 38 stepeni, poznata i kao groznica, može biti simptom mnogih različitih bolesti, a neke od njih su:
Febrilne konvulzije su epileptički napadi koji se javljaju kod djece u vezi s povišenom tjelesnom temperaturom. Oni se obično događaju kod djece u dobi od 6 mjeseci do 5 godina i često su izazvani brzim porastom temperature, kao što je to slučaj kod infekcija. Febrilne konvulzije mogu se podijeliti na jednostavne i kompleksne, ovisno o trajanju i simptomima napadaja. Jednostavne febrilne konvulzije su kraće i ne uzrokuju dugoročne neurološke probleme, dok kompleksne mogu biti dugotrajne i povezane s neurološkim abnormalnostima nakon napada.
Visoka temperatura kod dojenčadi, beba i djece čest je razlog zabrinutosti kod roditelja. U ovim slučajevima, važno je djelovati i poduzeti odgovarajuće mjere. Evo smjernica koje treba imati na umu:
Iako se uz visoku temperaturu obično javljaju i drugi simptomi, moguće ju je imati i bez propratnih simptoma. Ponekad odrasla osoba ima povišenu temperaturu, ali nema jasne fizičke znakove ili simptome koji bi ukazivali na uzrok. Liječnici to nazivaju "groznica nepoznatog porijekla" ili "groznica nepoznatog uzroka".
Kako navode na MedicineNet-u za oko jednu trećine ovih stanja se ispostavi da kao uzrok imaju infekciju bilo kojeg nivoa ozbiljnosti, od obične prehlade do AIDS-a. Za oko 20-30% posto, uzrok može biti i neki od karcinoma, kao što je limfom ili leukemija. Ali ne treba žuriti sa zaključcima, te ako temperatura traje i ne opada, a nemate sumnje na njeno porijeklo, potrebno je obratiti se liječniku i uraditi dodatne testove.
Povišena temperatura kod odraslih bez drugih simptoma može biti uzrokovana različitim faktorima, a neki od mogućih uzroka uključuju:
U svakom slučaju, ako se povišena temperatura javlja bez drugih simptoma ili traje dulje vrijeme, važno je potražiti savjet liječnika radi daljnjih ispitivanja i dijagnoze. Prije donošenja bilo kakvih zaključaka, važno je provjeriti da li ste uopšte dobro izmjerili temperaturu, te je izmjeriti ponovo po potrebi, pa ćemo u nastavku i o tome.
Pri mjerenju temperature, važno je pratiti upute proizvođača termometra i pažljivo postupati kako biste dobili što preciznije rezultate. Važno je provjeriti je li termometar čist i dezinfikovan prije i poslije svake upotrebe, a temperatura se može mjeriti na više načina:
Naočito kad je temperatura visoka, potrebno je sniziti kako ne bi dovela do dodatnih komplikacija ili čak fatalnih ishoda. Važno je napomenuti da je samim tretiranjem temperature riječ samo o olakšavanju simptoma, i u neku ruku, prvoj pomoći, dok je potrebno liječiti njen uzrok. Ako simptomi potraju ili se pogoršaju, uvijek se obratite ljekaru radi daljnje procjene i savjeta.
Kada imate visoku temperaturu, postoje neki koraci koje možete poduzeti kako biste je tretirali povišenu temperaturu kod kuće:
Temperatura iznad 38°C smatra se povišenom, ali ozbiljnost ovisi o drugim simptomima i faktorima, kao što su starost osobe i drugi. Ako temperatura traje duže vrijeme, prati je teška bol, osip ili drugi alarmantni simptomi, trebate potražiti medicinsku pomoć.
Trajanje povišene temperature može varirati ovisno o uzroku. Obično se normalizuje unutar nekoliko dana. Ako traje duže od tri dana ili je praćena drugim zabrinjavajućim simptomima, posjetite ljekara.
Neki ljudi puštaju da im se tijelo samo bori s temperaturom. Temperatura je prirodni način organizma da se bori s patogenima, pa tako i drhtavica koja se javlja ima ulogu da tijelo zagrije, jer na taj način organizam stvara nepovoljnije uslove za razmnožavanje određenih patogena. Ukoliko je temperatura podnošljiva i ne previsoka, obično do 38°C i kao odrasla osoba možete da se nosite s njom, možete pustiti tijelo da se bori i ne uzimati antipiretike. Ako je temperatura visoka, naročito ako prelazi 39 i 40°C, nije bezazlena i potrebno je sniziti. Ukoliko niste sigurni šta da radite i koliko je ozbiljna situacija, kontaktirajte svog porodičnog ljekara za savjet.
Ako primijetite povišenu temperaturu kod dojenčeta mlađeg od 3 mjeseca, temperaturu iznad 40°C kod djece bilo kojeg uzrasta ili odraslih, prisutnost teške boli, osip, napade ili druge alarmantne simptome, trebate odmah potražiti medicinsku pomoć.
Hladne kupke mogu se koristiti za snižavanje temperature kod djece i odraslih, ali trebate biti pažljivi da ne izazovete drhtavicu. Hladni oblozi i lagana odjeća takođe mogu biti korisni.
Preporuke se mogu razlikovati, ali obično dijete treba biti bez temperature najmanje 24 sata prije nego se vrati u školu ili vrtić. Ako imate dodatna pitanja vezana za povišenu temperaturu, uvijek je najbolje popričati s ljekarom ili drugim zdravstvenim stručnjakom.
Simptomi
Povišena temperatura