Addisonova bolest, poznata i kao primarni adrenalni nedostatak, autoimuna je bolest koja zahvata nadbubrežne žlijezde. Ova rijetka bolest javlja se kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona kortizola i, u nekim slučajevima, hormona aldosterona.
Nadbubrežne žlijezde su male žlijezde koje se nalaze iznad bubrega i igraju ključnu ulogu u regulaciji mnogih metaboličkih procesa u tijelu. Kortizol je hormon koji pomaže tijelu da reaguje na stres, reguliše bivo šećera u krvi, podržava imunološki sistem i ima druge važne funkcije. Aldosteron, s druge strane, pomaže u održavanju ravnoteže elektrolita u tijelu, posebno natrija i kalija.
Takođe, Addisonova bolest može biti povezana s drugim autoimunim bolestima. Osobe s ovim stanjem mogu imati povećan rizik za razvoj drugih autoimunih poremećaja, poput autoimunog tiroiditisa (Hashimotovog tireoiditisa) ili dijabetesa tipa 1.
Glavni uzrok Addisonove bolesti je autoimuni proces, u kojem imunološki sistem tijela pogrešno prepoznaje vlastite nadbubrežne žlijezde kao strano tijelo i napada ih. To može dovesti do oštećenja nadbubrežnih žlijezda i smanjene proizvodnje hormona.
Simptomi Addisonove bolesti mogu varirati, ali često uključuju:
Dijagnoza Addisonove bolesti uključuje laboratorijske pretrage krvi koje pokazuju niske nivoe kortizola i, potencijalno, niske nivoe aldosterona. Liječenje obično uključuje supstitucijsku terapiju kortizolom, a u nekim slučajevima i aldosteronom, kako bi se nadoknadili nedostajući hormoni.
Važno je da osobe s Addisonovom bolesti redovno sarađuju s doktorima i pravilno prilagode terapiju kako bi se održavali normalni nivoi hormona i spriječile komplikacije. Ova bolest može biti ozbiljna, ali s pravilnim liječenjem i praćenjem moguće je imati kvalitetan život.
Bolesti endokrinog sistema
Addisonova bolest