Gripa, ili influenca, je zarazna respiratorna bolest koju uzrokuju virusi influence. Gripa se može manifestirati u različitim oblicima, uključujući sezonsku gripu i pandemijsku gripu.
Gripa se širi kapljičnim putem, obično kada zaražena osoba kašlje, kiše ili razgovara. Gripa može biti ozbiljna bolest, osobito za osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, starije osobe i male djece. Zbog toga se preporučuje cijepljenje protiv gripe kao jedna od mjera prevencije, posebno za rizične skupine.
Sezonska gripa obično cirkulira tijekom hladnijih mjeseci, dok pandemijska gripa predstavlja globalnu epidemiju influencom koja može biti ozbiljnija i zahtijeva posebne mjere kontrole i liječenja.
Za razliku od prehlade, gripu karakterizira nagli početak teških simptoma koji često uključuju:
Visoku tjelesnu temperaturu: Gripa obično uzrokuje povišenu tjelesnu temperaturu, često iznad 38°C (100,4°F). Groznica nastaje iznenadno i intenzivnog je karaktera.
Kašalj: Gripa često prati suh i nadražujući kašalj koji je ponekad vrlo neugodan.
Upala grla: Upala grla često je bolna i otežava gutanje.
Glavobolja: Jaka glavobolja je čest simptom gripe i ponekad je praćena bolovima u očima.
Umor i slabost: Osjećaj umora i opće slabosti često prati gripu. Osoba se osjeća iscrpljeno i bez energije.
Bolovi u mišićima i zglobovima: Gripa uzrokuje bolove u mišićima i zglobovima, uz osjećaj bola u tijelu i kostima.
Curenje nosa i začepljenost: Simptomi slični prehladi, poput začepljenog nosa i curenja iz nosa, mogu se pojaviti kod nekih osoba s gripom.
Mučnina i povraćanje: Iako se rijetko događa, mučnina i povraćanje mogu biti simptomi gripe, posebno kod djece.
Proljev: Također rijetko, gripa može uzrokovati proljev kod nekih ljudi.
Važno je napomenuti da simptomi gripe često napadaju naglo i iznenada. Gripa se razlikuje od obične prehlade po tome što ima nagli početak, obično uzrokuje ozbiljnije simptome i brže se širi.
Gripu uzrokuju virusi influence. Postoje različite vrste virusa influence, uključujući influencu tipa A, B i C, pri čemu su virusi tipa A i B najčešći uzročnici sezonske gripe kod ljudi. Virus influence tipa A obično uzrokuje ozbiljnije epidemije i pandemije gripe.
Virusi influence šire se putem respiratornih kapljica koje se izbacuju kada zaražena osoba kašlje, kiše, ili kada razgovara. Osobe se mogu zaraziti udisanjem zaraženih kapljica iz zraka ili dodirivanjem površina kontaminiranih virusom influence i nakon toga dodirivanjem očiju, nosa ili usta.
Evo nekoliko čimbenika koji doprinose širenju influence:
Sezona: Gripa je sezonska bolest koja se češće pojavljuje tijekom hladnih mjeseci, obično od studenog do travnja.
Slabljenje imunološkog sustava: Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, kao što su starije osobe, dojenčad, trudnice i osobe s kroničnim bolestima, imaju veći rizik od razvoja težih oblika gripe.
Bliski kontakt s oboljelima: Osobe koje su u bliskom kontaktu s zaraženim pojedincima, kao što su članovi obitelji ili kolege na poslu, imaju veći rizik od zaraze.
Niska razina cijepljenja: Nedostatak cijepljenja protiv gripe povećava širenje bolesti u zajednici.
Mutacija virusa: Virus influence može se mutirati tijekom vremena, što može zahtijevati ažuriranje godišnjih cjepiva.
Putovanje: Ljudi koji putuju na područja pogođena gripom mogu se zaraziti i donijeti virus sa sobom u svoju zajednicu.
Cijepljenje protiv gripe i pridržavanje higijenskih mjera, kao što su redovito pranje ruku i izbjegavanje bliskog kontakta s oboljelima, pomažu u smanjenju rizika od zaraze gripom i širenja bolesti u zajednici.
Trajanje gripe može varirati od osobe do osobe i ovisi o različitim čimbenicima, uključujući vrstu virusa influence, imunološki odgovor organizma i opće zdravstveno stanje. U većini slučajeva, simptomi gripe traju od 7 do 10 dana, a ovo je uobičajan tok bolesti:
Prvi dani: Simptomi gripe obično počinju naglo i uključuju groznicu, glavobolju, kašalj, upalu grla, umor, bolove u mišićima i zglobovima, te curenje iz nosa. Osoba se može osjećati izrazito slabo.
Srednji dio: Tijekom sljedećih dana, simptomi se često pogoršavaju, a temperatura može ostati visoka. Osoba će osjećati umor i slabost, a kašalj i upala grla mogu postati ozbiljniji.
Oporavak: Nakon otprilike tjedan dana, simptomi gripe obično počinju popuštati. Groznica se smanjuje, kašalj postaje manje intenzivan, a osoba počinje osjećati poboljšanje. Oporavak se obično nastavlja tijekom sljedećih nekoliko dana.
Liječenje gripe obično uključuje simptomatsku terapiju i odmor, a može se razlikovati ovisno o težini simptoma i zdravstvenom stanju osobe. Iako ljekari povremeno dobiju upit od pacijenata kako da liječe "gripu bakterijskog porijekla", moramo vam reći da ne postoji gripa bakterijskog porijekla. Kao što smo spomenuli, uzrok gripe je virus influence i gripa je uvijek virusnog porijekla. Zato se u primarnom liječenju gripe ne koriste antibiotici. Oni se mogu koristiti ako dođe do sekundarnih bakterijskih infekcija, ali nemaju nikakvo dejstvo na viruse. Evo nekoliko uobičajenih mjera koje se primjenjuju u liječenju gripe:
Odmaranje: Važno je dati tijelu dovoljno vremena za oporavak. Odmorite se i izbjegavajte pretjeranu tjelesnu aktivnost dok simptomi gripe traju.
Hidratacija: Pijte puno tekućine kako biste spriječili dehidraciju. Topli napici poput čaja s medom i limunom ili pileće juhe mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
Lijekovi protiv bolova i groznice: Lijekovi kao što su acetaminofen (paracetamol) ili ibuprofen mogu pomoći u snižavanju groznice i ublažavanju bolova i glavobolje. Slijedite upute na etiketi ili se posavjetujte s liječnikom o doziranju.
Lijekovi za kašalj i prehladu: Za ublažavanje kašlja i začepljenog nosa možete koristiti određene lijekove za simptome prehlade i kašlja. Opet, pratite upute na etiketi.
Cijepljenje: Cjepivo protiv gripe je učinkovita preventivna mjera koja može smanjiti rizik od obolijevanja od gripe ili ublažiti simptome ako se ipak razbolite. Preporučuje se da se cijepite svake sezone gripe.
Antivirusni lijekovi: U nekim slučajevima, liječnik može propisati antivirusne lijekove poput oseltamivira (Tamiflu) ili zanamivira (Relenza) kako bi se skratilo trajanje i ozbiljnost simptoma gripe, posebno ako je osoba u visokom riziku za komplikacije.
Ako imate gripu, izbjegavajte bliski kontakt s drugima kako biste spriječili širenje virusa. Nosite masku, perite ruke često i kašljite/kišite u lakat. Važno je napomenuti da neki simptomi, poput umora i kašlja, mogu trajati neko vrijeme nakon što groznica nestane. Također, kod nekih osoba i u nekim slučajevima, gripa može dovesti do komplikacija, kao što su bakterijske infekcije pluća, koje mogu produžiti trajanje bolesti i zahtijevati dodatno liječenje.
Bolesti uha, grla i nosa
Gripa