Hemofilija je rijedak nasljedni poremećaj zgrušavanja krvi koji može uzrokovati produženo krvarenje i sklonost modricama. Ako imate hemofiliju, možda ćete duže krvariti nakon povrede nego ljudi kod kojih se krv pravilno zgrušava. Ova bolest je često vezana uz spol, s obzirom da se prenosi preko X hromosoma, a češća je kod muškaraca. U nastavku ćemo istražiti simptome, uzroke i mogućnosti liječenja hemofilije.
Za otkriavanje hemofilije, važno je primijetiti simptome na vrijeme i poduzeti odgovarajuće korake za dijagnozu. Rani dijagnostički testovi i pregledi ključni su za identifikaciju hemofilije. Ovo su najvažniji simptomi hemofilije:
Važno je da osobe s hemofilijom budu svjesne ovih simptoma i odmah potraže medicinsku pomoć u slučaju bilo kakvih neobičnih krvarenja ili povreda.
Hemofilija je uzrokovana nasljednim mutacijama u genima koji kontrolišu proizvodnju specifičnih proteina za zgrušavanje krvi. Nastaje zbog nedostatka određenog koagulacijskog faktora u krvi. Glavni uzrok hemofilije je mutacija u genima za faktor zgrušavanja VIII (za hemofiliju A) ili faktor IX (za hemofiliju B). Ovi geni određuju proizvodnju koagulacijskih faktora potrebnih za normalno zgrušavanje krvi.
Kada postoji mutacija u jednom od ovih gena, tijelo ne može proizvesti dovoljno funkcionalnog faktora zgrušavanja, što rezultira povećanim rizikom od teških ili produženih krvarenja. Hemofilija se prenosi putem X-kromosoma, pa su muškarci češće pogođeni nego žene. Općenito, žene koje su nositeljice mutiranog gena za hemofiliju imaju 50% šanse da će prenijeti gen na svako dijete. Međutim, nije zajamčeno da će svako dijete biti pogođeno hemofilijom. Ako je otac zdrav (nema mutiran gen za hemofiliju), dječaci neće naslijediti hemofiliju, ali će biti nositelji mutiranog gena kao njihova majka. Djevojčice koje naslijede mutirani gen bit će nositeljice poput majke.
Hemofilija se liječi prvenstveno kroz dvije glavne strategije: preventivnu terapiju i terapiju akutnih krvarenja.
Dodatno, genetska terapija je nova perspektivna terapija za hemofiliju. Ova terapija radi na uvođenju normalnog gena koji proizvodi faktor zgrušavanja izravno u organizam, čime bi se mogla eliminirati potreba za redovitim infuzijama koagulacijskih faktora.
Upravljanje hemofilijom obično je multidisciplinarni pristup koji uključuje hematologe, fizioterapeute i druge stručnjake kako bi se pružila najbolja moguća skrb i poboljšala kvaliteta života osoba s hemofilijom.
Bolesti
Hemofilija