Hiperparatireoidizam je endokrina bolest koja se karakterizira prekomjernom proizvodnjom paratireoidnog hormona (PTH) od strane jedne ili više paratireoidnih žlijezda. Paratireoidne žlijezde su male žlijezde smještene u vratu, koje reguliraju razinu kalcija u krvi. Kada dolazi do prekomjerne proizvodnje PTH, to dovodi do povećanja razine kalcija u krvi (hiperkalcemija), što može uzrokovati različite simptome i potencijalne komplikacije.
Postoje tri osnovne vrste hiperparatireoidizma:
Primarni hiperparatireoidizam: Ovo je najčešća vrsta hiperparatireoidizma i javlja se kada jedna ili više paratireoidnih žlijezda postanu hiperaktivne i proizvode previše PTH. To može biti uzrokovano benignim tumorom (adenom) u jednoj od žlijezda ili hiperplazijom (povećanjem) sve četiri paratireoidne žlijezde.
Sekundarni hiperparatireoidizam: Ovaj tip nastaje kao odgovor na neki drugi problem u tijelu koji uzrokuje niske nivoe kalcija u krvi. U ovom slučaju, paratireoidne žlijezde postaju preaktivne kako bi povećale nivo kalcija.
. Tercijarni hiperparatireoidizam: To se obično razvija kod osoba koje pate od dugotrajnog sekundarnog hiperparatireoidizma. U ovom slučaju, paratireoidne žlijezde postaju nekontrolisano hiperaktivne, čak i kada se osnovni uzrok niskih nivoa kalcija u krvi popravi.
U svakom od ovih slučajeva, povišene razine PTH mogu dovesti do različitih simptoma i komplikacija, uključujući slabost kostiju, povećan rizik od fraktura, bubrežne kamence, gastrointestinalne probleme i druge zdravstvene izazove.
Najčešći uzrok hiperparatireoidizma je benigni tumor (adenom) koji se formira u jednoj od paratireoidnih žlijezda. Rijetko, ovu bolest mogu izazvati i višestruki adenomi ili hiperplazija (povećanje) svih paratireoidnih žlijezda. U iznimnim slučajevima, hiperparatireoidizam može biti uzrokovan malignim tumorom paratireoidnih žlijezda.
Simptomi hiperparatireoidizma ovise o razini kalcija u krvi i trajanju bolesti. Neki od uobičajenih simptoma uključuju:
Umor i slabost mišića: Povezani s povećanim kalcijem koji može utjecati na mišićnu funkciju.
Bol u kostima i zglobovima: Povećani kalcij može dovesti do bolova i nelagode u kostima i zglobovima.
Problemi s probavom: Povišene razine kalcija mogu uzrokovati mučninu, povraćanje, zatvor ili gubitak apetita.
Dehidracija: Hiperkalcemija može povećati gubitak tekućine iz tijela i uzrokovati dehidraciju.
Problemi s bubrezima: Povišeni kalcij može izazvati stvaranje bubrežnih kamenaca, što može uzrokovati bol i otežano mokrenje.
Mentalni poremećaji: U nekim slučajevima, povišeni kalcij može utjecati na raspoloženje i uzrokovati depresiju, anksioznost ili konfuziju.
Dijagnoza hiperparatireoidizma uključuje detaljnu povijest bolesti, fizički pregled, laboratorijske testove i slikovne pretrage. Krvni testovi za mjerenje razine kalcija i paratireoidnog hormona (PTH) igraju ključnu ulogu u postavljanju dijagnoze. Dodatno, rendgenski snimci, ultrazvuk ili scintigrafija mogu se koristiti kako bi se lokalizirali problematični adenomi ili hiperplazija paratireoidnih žlijezda.
Liječenje hiperparatireoidizma ovisit će o uzroku, ozbiljnosti bolesti i općem zdravstvenom stanju pacijenta. Može uključivati kontrolu prehrane, uzimanje vitamina D i kalcija, a u nekim slučajevima i operativne zahvate. Terapija hiperparatireoidizma može uključivati sljedeće opcije:
Praćenje i promatranje: Blagi oblici hiperparatireoidizma bez značajnih simptoma mogu se samo pratiti redovitim pregledima.
Kirurško uklanjanje: Ako postoji adenom ili višestruki adenomi koji uzrokuju hiperparatireoidizam, kirurško uklanjanje problematičnih žlijezda može biti preporučeno.
Farmakoterapija: U nekim slučajevima, lijekovi se mogu koristiti za reguliranje razine kalcija i PTH, posebno ako kirurško liječenje nije moguće ili nije preporučeno.
Hidratacija: U slučaju dehidracije ili teških simptoma, intravenska hidratacija može biti potrebna.
Bolesti endokrinog sistema
Hiperparatireoidizam