Kušingov sindrom je endokrini poremećaj koji je uzrokovan dugotrajnom izloženošću tijela prekomjernoj količini kortizola, hormona koji se obično proizvodi u nadbubrežnim žlijezdama. Ovo stanje može biti uzrokovano prirodnim povećanjem proizvodnje kortizola (endogeni Kušingov sindrom) ili primjenom kortikosteroidnih lijekova (egzogeni Kušingov sindrom).
Procijenjena učestalost Kušingovog sindroma u opštoj populaciji iznosi oko 1 do 2 slučaja na 1 milion ljudi godišnje. Međutim, važno je napomenuti da se učestalost može razlikovati ovisno o specifičnim skupinama pacijenata. Na primjer, kod pacijenata koji uzimaju visoke doze kortikosteroidnih lijekova, učestalost egzogenog Kušingovog sindroma može biti veća. Takođe, učestalost može varirati ovisno o uzroku. Endogeni Kušingov sindrom, koji je uzrokovan tumorom hipofize ili nadbubrežne žlijezde, može biti manje čest od egzogenog Kušingovog sindroma, koji je uzrokovan primjenom kortikosteroidnih lijekova.
Rijetkost ovog sindroma često dovodi do kašnjenja u dijagnozi, što može biti izazov za pacijente i medicinske stručnjake. Dijagnoza se obično postavlja nakon temeljnog hormonalnog testiranja i snimanja, a rana dijagnoza i pravilno liječenje ključni su za upravljanje ovim stanjem i za smanjenje mogućnosti komplikacija. Ako osjetite simptome koji se mogu povezati s Kušingovim sindromom, važno je potražiti savjet endokrinologa ili specijaliste za hormonalne poremećaje.
Debljanje: Pacijenti obično dobivaju na težini, posebno u trbuhu, licu i vratu. Ostatak tijela može ostati mršav.
Promjene u licu: Lice može postati okruglo s crvenkastom nijansom obraza."Moon face" je izraz koji se koristi za opisivanje stanja u kojem lice osobe, obično pogođene prekomjernim kortizolom, postaje zaobljeno i natečeno, što stvara dojam da izgleda punije i okruglije, slično kao pun mjesec. To je jedan od karakterističnih simptoma koji se može vidjeti kod pacijenata s Kušingovim sindromom ili drugim stanjima koja uzrokuju hiperkortizolizam.
Strije na koži: Pojavljuju se crvene, ljubičaste ili ružičaste crte na koži, koje su tanje i osjetljivije od ostalih dijelova kože.
Slabljenje mišića: Pacijenti mogu primijetiti slabost mišića, što može otežati obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Povećanje dlakavosti: Kod žena se može pojaviti povećana dlakavost na licu, prsima, trbuhu i drugim dijelovima tijela (hirsutizam).
Promjene na koži: Koža može postati tanja i osjetljivija, a može se pojaviti i akne.
Hipertenzija: Povišeni krvni pritisak može biti prisutan kod pacijenata s Kušingovim sindromom.
Osteoporoza: Dugotrajno prekomjerno izlaganje kortizolu može uzrokovati smanjenje gustoće kostiju i povećan rizik od prijeloma.
Endogeni Kušingov sindrom: Najčešći uzrok endogenog Kušingovog sindroma je adenom hipofize koji stimulira nadbubrežne žlijezde da proizvode više kortizola. Takođe, endogeni Kušingov sindrom može biti uzrokovan tumorom nadbubrežne žlijezde ili drugim problemima koji potiču prekomjernu proizvodnju kortizola.
Egzogeni Kušingov sindrom: Ovaj oblik Kušingovog sindroma nastaje zbog uzimanja visokih doza kortikosteroidnih lijekova, koji se često koriste za liječenje različitih upalnih ili autoimunih bolesti. Uzimanje ovih lijekova može poremetiti normalnu proizvodnju kortizola u tijelu i dovesti do simptoma Kušingovog sindroma.
Liječenje Kušingovog sindroma ovisi o uzroku i težini stanja. Cilj liječenja je smanjiti nivo kortizola u tijelu u normalne vrijednosti kako bi se ublažili simptomi i smanjio rizik od komplikacija. Metode liječenja mogu uključivati:
Smanjenje doze kortikosteroidnih lijekova kod egzogenog Kušingovog sindroma, pod nadzorom ljekara.
Hirurško uklanjanje tumora (adenoma) hipofize ili nadbubrežnih žlijezda kod endogenog Kušingovog sindroma.
Radioterapija, u slučajevima kada hirurško uklanjanje tumora nije moguće ili nije bilo učinkovito.
Lijekovi koji blokiraju proizvodnju kortizola ili blokiraju njegovo djelovanje u tijelu.
Simptomatsko liječenje, kako bi se ublažili specifični simptomi i komplikacije povezane s Kušingovim sindromom, kao što je liječenje hipertenzije ili osteoporoze.
Liječenje Kušingovog sindroma zahtijeva saradnju s endokrinologom ili doktorom specijalistom za hormonalne poremećaje. Terapija se prilagođava individualno, ovisno o specifičnostima svakog pacijenta i uzroku bolesti. Redovni pregledi i praćenje nivoa hormona važni su za prilagodbu terapije prema potrebi pacijenta.
Bolesti endokrinog sistema
Kušingov sindrom