Leukemija je rak krvnih ćelija (stanica). Postoji nekoliko kategorija krvnih stanica , uključujući crvene krvne stanice (RBC), bijele krvne stanice (WBC) i trombocite. Leukemija se odnosi na rak bijelih krvnih stanica, odnosno, leukocita. One su vitalni dio imunološkog sistema i štite vaše tijelo od invazije raznih patogena, bakterija, virusa, gljivica, abnormalnih stanica, stranih tvari itd.
Kod oboljelih od leukemije bijele krvne stanice ne funkcionišu normalno. Mogu se prebrzo dijeliti i na kraju istisnuti normalne stanice.
Leukociti se uglavnom proizvode u koštanoj srži, ali određene vrste takođe se stvaraju u limfnim čvorovima, slezeni i timusu. Kada se formiraju, leukociti putuju kroz krvotok i limfne žile kako bi se borile protiv infekcija u tkivima tijela.
Leukemija je složena bolest koja može utjicati na različite vrste bijelih krvnih stanica i različite podtipove bolesti. Dijagnoza se obično postavlja na temelju analize krvi i koštane srži, kao i genetskih testova. Liječenje leukemije ovisi o vrsti i stadiju bolesti, ali može uključivati hemoterapiju, radioterapiju, ciljanu terapiju ili transplantaciju koštane srži.
Tretman leukemije se individualno prilagođava svakom pacijentu i može uključivati tim medicinskih stručnjaka s različitih područja. Rana dijagnoza je od velikog značaja, kao i za većinu drugih oboljenja.
Ima više simptoma koji mogu ukazivati na leukemiju, što ne znači nužno da jeste leukemija u pitanju, jer mnogi od njih se mogu pojaviti i kod drugih zdravstvenih stanja. Zato ako imate sumnju na leukemiju, posjetite doktora i uradite testove da biste bili sigurni. Evo liste nekih uobičajenih simptoma leukemije:
Uzroci leukemije nisu u potpunosti jasni, ali se vjeruje da kombinacija genetskih i okolišnih faktora igra ulogu u razvoju ove bolesti. Neki od mogućih uzroka leukemije uključuju:
Važno je napomenuti da iako ti faktori mogu povećati rizik od razvoja leukemije, većina ljudi s tim faktorima nikada ne razvije bolest. Leukemija je složena bolest i istraživanja su i dalje u tijeku kako bi se bolje razumjeli njeni uzroci i razvili novi tretmani.
Liječenje i izbor tretmana ovisi o faktorima poput vrste leukemije, njenog stadija, dobi pacijenta i općem zdravstvenom stanju te drugim individualnim čimbenicima.
Napredak u ciljanim terapijama i imunoterapijama pokazao je obećavajuće rezultate u posljednjih nekoliko godina, nudeći preciznije i učinkovitije opcije liječenja s manje nuspojava u usporedbi s tradicionalnom kemoterapijom. Za razliku od kemoterapije koja neizravno cilja sve brzo-dijeleće stanice, uključujući i zdrave, imunoterapija cilja specifične molekule prisutne na površini kancerogenih stanica, što minimizira štetu na zdravim tkivima i smanjuje nuspojave. Osim toga, imunoterapija može potaknuti dugotrajni imunološki odgovor, što može dovesti do trajnijeg uništavanja kancerogenih stanica i potencijalno dugoročnijih rezultata liječenja.
Osim toga, klinička ispitivanja neprekidno istražuju nove tretmane kako bi se poboljšali rezultati za pacijente oboljele od leukemije.
Šanse za izlječenje kod leukemije ovise o tipu leukemije, njezinom stadiju i drugim faktorima poput pacijentove dobi i općeg zdravstvenog stanja. Tradicionalne terapije poput kemoterapije imaju visok uspjeh u mnogim slučajevima, ali mogu uzrokovati nuspojave. Usporedno, imunoterapija nudi obećavajuće rezultate, ciljajući specifične abnormalnosti u stanicama raka i potičući imunološki sustav na borbu protiv bolesti. Za neke pacijente, osobito one s agresivnijim oblicima leukemije, transplantacija matičnih stanica može biti potrebna. Suvremena istraživanja i razvoj novih terapija stalno poboljšavaju izglede za izlječenje i kvalitetu života pacijenata oboljelih od leukemije.
Općenito, stopa preživljavanja i izlječenja znatno je porasla zahvaljujući napretku u medicinskoj tehnologiji i terapijama. Na primjer, za akutnu limfoblastičnu leukemiju (ALL) kod djece, stopa preživljavanja može doseći između 85% do 90% s modernim tretmanima. Međutim, za druge oblike leukemije ili kod odraslih, stopa preživljavanja može biti niža. Svjetska zdravstvena organizacija često objavljuje ažurirane podatke o stopama preživljavanja za različite vrste leukemije na temelju najnovijih istraživanja i podataka.
Bolesti
Leukemija