Mijelom, poznat i kao multipli mijelom ili mijelom plazma stanica, je maligna bolest koja se razvija iz plazma stanica u koštanoj srži. "Mijelom" potiče od grčke riječi "myelos", što u prevodu znači koštana srž. Mijelom je najčešći oblik karcinoma koštane srži i obično se javlja kod starijih osoba. Nastaje kada određene plazma stanice u koštanoj srži mutiraju i postanu maligne, nekontrolisano rastu i mijenjaju zdrave stanice u koštanoj srži.
Pacijenti se žale na bolove u kostima, slabost, umor, česte infekcije, gubitak težine i probleme s bubrezima.
Važno je da se mijelom dijagnostikuje i liječi što je ranije moguće. Redovni pregledi, praćenje i saradnja s ljekarom ključni su za uspješno upravljanje mijelomom. Nova istraživanja i napredak u terapiji i liječenju mijeloma pružaju nadu za poboljšanje prognoze.
Tačan uzrok mijeloma nije u potpunosti poznat, ali znamo da se razvija kada dolazi do genetskih promjena u plazma stanicama koštane srži, što rezultira njihovom transformacijom u maligne stanice. Međutim, postoje faktori koji se povezuju s povećanim rizikom od razvoja mijeloma. Neki od tih faktora uključuju:
Važno je napomenuti da ovi faktori samo povećavaju rizik od mijeloma, ali ne znače nužno da će osoba razviti bolest. Mijelom je kompleksna bolest koja uključuje interakciju genetskih, okolišnih i drugih faktora. Mehanizmi koji dovode do razvoja mijeloma još uvijek su predmet istraživanja.
Liječenje mijeloma, malignog tumora plazma stanica u koštanoj srži, obično se provodi uz pomoć kombinacije terapija. Plan liječenja ovisi o stepenu bolesti, dobi pacijenta, opštem zdravlju i drugim faktorima. Glavni ciljevi liječenja mijeloma uključuju kontrolu bolesti, smanjenje simptoma, produženje života pacijenta i poboljšanje kvaliteta života. Z liječenje se najčešće koriste:
Hemoterapija: Ona koristi moćne lijekove za ubijanje malignih stanica ili zaustavljanje njihovog rasta. Primjenjuju se različiti režimi hemoterapije, a odabir ovisi o individualnim karakteristikama pacijenta.
Terapija ciljanim lijekovima: Ciljani lijekovi su napravljeni s namjerom da ciljaju specifične molekularne promjene prisutne u stanicama mijeloma. Primjeri uključuju inhibitor proteaze i inhibitor CD38.
Imunoterapija: Imunoterapija jača imunološki sistem pacijenta kako bi prepoznao i uništio stanice mijeloma, a uključuje upotrebu monoklonskih protutijela, CAR-T stanične terapije i druge pristupe.
Transplantacija koštane srži: Ova procedura podrazumijeva zamjenu oštećene koštane srži zdravom, obično nakon intenzivne hemoterapije ili zračenja. Transplantacija može biti autologna (korištenje vlastitih matičnih stanica) ili alogena (korištenje doniranih matičnih stanica).
Radioterapija: Radioterapija koristi visoko energetsko zračenje za ciljano uništavanje tumorskih stanica ili zaustavljanje njihovog rasta. Koristi se za ublažavanje simptoma i liječenje lokaliziranih žarišta mijeloma.
Simptomatska terapija: Uz ciljano liječenje bolesti, pacijenti mogu trebati dodatne terapije za ublažavanje simptoma poput bolova, anemije, infekcija i oštećenja bubrega.
Liječenje mijeloma često zahtijeva timski pristup koji uključuje hematologe, onkologe, radiologe i druge stručnjake. Redovni pregledi i prilagođavanje terapije se preporučuju ovim pacijentima.
Mijelom, ili multipli mijelom, je kompleksna maligna bolest plazma stanica u koštanoj srži čiji uzroci još uvijek nisu potpuno jasni. Simptomi mijeloma uključuju bolove u kostima, slabost, umor, infekcije, anemiju i oštećenje bubrega. Liječenje mijeloma podrazumijeva kombinaciju terapija poput hemoterapije, imunoterapije, transplantacije koštane srži i radioterapije. Cilj terapije je kontrolisati bolest, smanjiti simptome i poboljšati kvalitet života pacijenata. Zahvaljujući napretku u medicini, postignut je značajan napredak u liječenju mijeloma, što daje nadu za bolju prognozu i dugoročnu kontrolu bolesti.
Bolesti
Mijelom