Poliomijelitis, poznat i kao dječija paraliza, je zarazna virusna bolest koju uzrokuje poliovirus. Ova bolest može biti ozbiljna i uzrokovati paralizu, a iako je broj slučajeva poliomijelitisa dramatično smanjen zahvaljujući programima cijepljenja, još uvijek može biti prisutan u nekim dijelovima svijeta. Evo detaljnijeg pregleda uzroka, simptoma i liječenja poliomijelitisa:
Poliovirus napada živčani sustav i može uzrokovati paralizu, a posebno su ranjive dječje populacije. U područjima s lošim sanitarnim uvjetima i niskim stopama cijepljenja, virus ima veću vjerojatnost za širenje, što naglašava važnost masovnog cijepljenja kako bi se iskorijenila ova bolest.
Poliomijelitis je uzrokovan tri tipa poliovirusa: tip 1, tip 2 i tip 3. Virus se obično prenosi putem kontaminirane hrane i vode te kontaktom s izmetom osobe zaražene poliovirusom.
Većina ljudi koji su zaraženi poliovirusom ne razvijaju simptome, ali kod nekih se javljaju simptomi slični simptomima gripe. Međutim, kod manjeg postotka zaraženih osoba, virus napada živčani sustav i uzrokuje paralizu. Simptomi paralitičkog poliomijelitisa uključuju:
Paraliza mišića: Osoba može iskusiti slabost mišića, obično u nogama, rukama ili vratu. Paraliza može biti djelomična ili potpuna.
Bolovi u mišićima: Bolovi u mišićima, posebno u leđima i nogama, često prethode paralizi.
Poteškoće s disanjem: Ako virus utječe na mišiće potrebne za disanje, to može dovesti do poteškoća u disanju.
Poremećaji gutanja: Virus može uzrokovati poteškoće s gutanjem i govorom.
Atrofija mišića: Tijekom vremena, mišići koji su pogođeni virusom mogu se smanjiti ili atrofirati.
Nažalost, nema specifičnog antivirusnog lijeka koji liječi poliomijelitis. Liječenje je uglavnom simptomatsko i usmjereno na olakšavanje simptoma i komplikacija. To može uključivati:
Fizikalna terapija: Fizioterapija i rehabilitacija mogu pomoći očuvati mišićnu funkciju i mobilnost.
Ortopedska pomagala: Koriste se ortoze, ortopedske cipele ili invalidska kolica kako bi se pomoglo pacijentima da održe pokretljivost.
Respiratorna skrb: Ako je dišni sustav pogođen, pacijenti mogu zahtijevati respiratornu podršku.
Prevencija: Jedan od najvažnijih aspekata u borbi protiv poliomijelitisa je prevencija. Cijepljenje je ključno za sprečavanje bolesti.
Važno je napomenuti da se cijepljenjem može spriječiti poliomijelitis, a u svijetu se provode brojni programi cijepljenja kako bi se iskorijenila ova bolest. Cijepljenje je najefikasniji način zaštite od poliomijelitisa.
Polio vakcina je cjepivo koje se koristi za sprječavanje poliomijelitisa, poznatog i kao dječja paraliza. Postoje dvije vrste polio vakcina koje se koriste širom svijeta:
Oralna polio vakcina (OPV): Ovo je živa atenuirana vakcina koja se daje oralno, obično kapima koje se stavljaju u usta djeteta. OPV je vrlo efikasan u sprečavanju poliomijelitisa i ima nekoliko prednosti, uključujući lakoću primjene i sposobnost stvaranja kolektivnog imuniteta u zajednicama.
Inaktivirana polio vakcina (IPV): Ovo je vakcina koja se sastoji od umrtvljenog poliovirusa i daje se putem injekcije. IPV se obično primjenjuje u razvijenim zemljama gdje je rizik od prijenosa živih atenuiranih virusa s OPV-a manji. Također se koristi kao alternativa OPV-u u programima iskorjenjivanja poliomijelitisa.
Važno je napomenuti nekoliko ključnih činjenica o polio vakcinama:
Efikasnost: Obje vrste vakcina su vrlo efikasne u sprječavanju dječije paralize i doprinose globalnim naporima iskorjenjivanja ove bolesti.
Sigurnost: Polio vakcine su sigurne i obično uzrokuju samo blage nuspojave poput blage bolnosti na mjestu primjene ili povišene tjelesne temperature. Ozbiljne nuspojave su izuzetno rijetke.
Masovna vakcinacija: Iskorjenjivanje poliomijelitisa zahtijeva masovno cijepljenje djece kako bi se postigao kolektivni imunitet i spriječilo širenje virusa.
Globalna inicijativa: Postoji globalna inicijativa pod vodstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i partnera koji se bave iskorjenjivanjem bolesti kako bi se dječija paraliza potpuno iskorijenila u svijetu.
Cjepivo protiv poliomijelitisa je jedno od najvažnijih dostignuća u prevenciji bolesti i spašavanju života djece širom svijeta. Programi cijepljenja igraju ključnu ulogu u održavanju svjetske populacije zdravom i sprječavanju širenja poliovirusa.
Bolesti nervnog sistema
Poliomijelitis