Upala sinusa ili sinusitis je oticanje sluznice koja oblaže sinuse. To su strukture unutar glave u području lica i nosa koje obično sadrže zrak te obavljaju funkcije poput vlaženja i zagrijavanja zraka koji udišemo te pomaže poboljšati rezonanciju glasa. Bakterijske infekcije, virusne infekcije i alergije ih mogu nadražiti, uzrokujući blokadu i nakupljanje tečnosti u njima. To izaziva pritisak i bol u predjelu nosa, lica i glave, začepljen nos i druge simptome. Postoji nekoliko vrsta ovog oboljenja pa se liječenje može razlikovati ovisno o vrsti i uzroku sinusitisa. Stoga je važno konsultovati se s ljekarom kako bi se postavila tačna dijagnoza i odabrala odgovarajuća terapija.
Najčešće vrste upale sinusa uključuju:
Akutni sinusitis: Ova vrsta upale sinusa obično traje manje od 4 sedmice. Najčešće je uzrokovana virusnom infekcijom, kao što je prehlada ili gripa, ali može biti i bakterijskog porijekla. Simptomi uključuju bol u licu, začepljen nos, curenje nosa i nelagodu.
Hronični sinusitis: Traje duže od 12 sedmica i može biti uzrokovan ponavljajućim infekcijama ili strukturnim problemima u sinusima. Simptomi su slični akutnom sinusitisu, ali mogu biti blaži i dugotrajniji.
Subakutni sinusitis: Traje između 4 i 12 sedmica. Obično se javlja nakon akutne upale sinusa koji nije potpuno izliječen. Simptomi mogu biti manje ozbiljni od akutnog sinusitisa.
Rekurentni sinusitis: Ovu dijagnozu najčešće mogu dobiti osobe kod kojih se često ponavlja akutni sinusitis ili imaju česte epizode hroničnog sinusitisa. Ovo stanje može biti frustrirajuće za pacijente jer imaju osjećaj da stalno boluju i da se ne mogu riješiti simptoma.
Frontalni sinusitis: Frontalni sinusi smješteni su iznad očiju i upala ovih sinusa može uzrokovati intenzivnu bol u čelu. Osim toga, može uzrokovati otežano disanje i visoku temperaturu.
Sfenoidni sinusitis: Sfenoidni sinusi smješteni su duboko u lobanji, blizu mozga. Upala može izazvati glavobolju, bol u vratu i bol u očima.
Etmoidni sinusitis: Ethmoidni sinusi smješteni su između očiju i nosa. Upala ovih sinusa potencijalno uzrokuje bol u sredini lica i između očiju te curenje nosa.
Alergijski sinusitis: Alergije, poput peludne groznice, mogu uzrokovati upalu sinusa. Osobe s alergijskim sinusitisom često imaju simptome poput svrbeža u očima, kihanja i curenja nosa.
Pneumocistični sinusitis: Ova vrsta obično pogađa osobe s oslabljenim imunološkim sistemom, kao što su pacijenti s HIV-om. Može uzrokovati teže simptome i zahtijeva poseban tretman.
Micelijalni sinusitis: Rijetka vrsta upale sinusa koja je povezana s abnormalnim rastom gljivica u sinusima. Ponekad ju je teško dijagnosticirati i liječiti.
Upala sinusa može biti akutna ili hronična i može biti uzrokovana virusnim ili bakterijskim infekcijama, alergijskim reakcijama ili drugim faktorima. Gnojna upala sinusa obično označava bakterijsku infekciju, a simptomi mogu uključivati bol u licu, začepljen nos, iskašljavanje gnoja, glavobolju i druge simptome.
Dijagnoza gnojne upale sinusa obično se postavlja na osnovu simptoma, fizičkog pregleda i, u nekim slučajevima, rendgenskog ili CT pregleda sinusa. Ljekar će odabrati odgovarajući tretman, obično uključujući antibiotike ako je bakterijska infekcija prisutna, kako bi se kontrolisala infekcija i ublažili simptomi. Razlika između gnojne i negnojne upale sinusa leži u prisustvu gnoja unutar sinusa i uzročniku infekcije. Evo kako se te dvoje vrste upala sinusa razlikuju:
Gnojna upala sinusa se javlja kada bakterijska infekcija uzrokuje nakupljanje gnoja unutar jednog ili više sinusa u licu ili lobanji. Gnoj predstavlja odbrambeni mehanizam organizma protiv infekcija. Kada patogeni, kao što su bakterije ili drugi mikrobi, prodiru u telo, imunološki sistem reaguje kako bi ih uništio. Gnoj takođe pomaže u izolaciji infekcije, sprječavajući dalje širenje patogena na okolna tkiva.
Simptomi gnojne upale sinusa obično uključuju bol u licu, pritisak ispod očiju i iznad jagodica, začepljenost nosa, iskašljavanje gnoja ili prisustvo gustog, žutog ili zelenog sekreta iz nosa, glavobolju i groznicu. Akutna gnojna upala sinusa obično zahtijeva antibiotike kako bi se kontrolisala bakterijska infekcija.
Negnojna upala sinusa može biti uzrokovana virusima, alergijama ili drugim faktorima, i obično je ne prati nakupljanje gnoja unutar sinusa. Simptomi negnojne upale sinusa mogu uključivati nazalnu kongestiju, iscjedak iz nosa (obično bistar ili bjeličast), bol u predjelu lica, glavobolju, kašalj i otežano disanje. Upala sinusa može biti akutna ili hronična, a dijagnoza i tretman će zavisiti od uzroka i simptoma. Negnojni sinusitis se obično tretira lijekovima koji olakšavaju simptome, kao što su dekongestivi, antihistaminici ili kortikosteroidi.
Upala sinusa može biti uzrokovana različitim faktorima, a najčešći uzroci uključuju:
Virusne infekcije: Prehlada, gripa i druge virusne infekcije dišnog sistema često su uzrok akutnog sinusitisa. Virus može iritirati sluznicu sinusa, uzrokujući upalu.
Bakterijske infekcije: Nakon virusne infekcije, sinusi mogu postati podložni bakterijskim infekcijama. Bakterijski sinusitis obično traje duže i čjekar može propisati antibiotike za liječenje.
Alergije: Osobe s alergijama, poput peludne groznice ili alergija na prašinu, mogu razviti alergijski sinusitis kada alergeni izazivaju upalu sinusa.
Anatomske abnormalnosti: Nepravilnosti u strukturi nosa ili sinusnih prolaza mogu otežati drenažu sluzi iz sinusa, što može dovesti do hroničnog sinusitisa.
Iritanti iz okoline: Izloženost iritantima iz okoline, kao što su dim, zagađeni zrak ili hemijski nadražaji može uzrokovati upalu sinusa.
Infekcija gljivicama: Rijetko, infekcija gljivicama, poput aspergiloze, može uzrokovati gljivični sinusitis, obično kod osoba s oslabljenim imunološkim sistemom.
Polipi u nosu: Polipi su izrasline na sluznici nosa i sinusnih prolaza koje mogu ometati normalnu drenažu sinusa i uzrokovati hroničnu upalu sinusa.
Imunološki problemi: Osobe s oslabljenim imunološkim sistemom, poput pacijenata s HIV-om ili autoimunim bolestima, imaju veći rizik od razvoja sinusitisa.
Infekcija zubima: Infekcije zubi, posebno gornjih zubi, mogu se proširiti na sinuse i uzrokovati sinusitis.
Važno je razumjeti uzrok upale sinusa kako bi se odabrao odgovarajući tretman. U nekim slučajevima, posebno kod hroničnog sinusitisa ili ponavljajućih epizoda, potrebna je saradnja s ljekarom specijalistom za nos, grlo i uši (otorinolaringologom) kako bi se utvrdili osnovni uzroci i pravilno sproveo tretman.
Simptomi upale sinusa često nalikuju simptomima drugih respiratornih infekcija, poput prehlade ili gripe. Oni mogu varirati, ali uobičajeni simptomi uključuju:
Bol u licu: Osobe sa sinusitisom često osjećaju bol ili pritisak u licu, obično iznad očiju, u čelu, iznad gornje vilice ili duž obraza. Bol može biti tupa ili oštra.
Začepljen nos: Sinusitis može uzrokovati začepljenje nosa, što otežava normalno disanje kroz nos. Osoba često nije u stanju udahnuti na nos u ovom slučaju.
Curenje nosa: Upala može rezultirati curenjem nosa, pri čemu sluz iz sinusa može teći niz stražnji dio grla. Sluz može biti bistre ili mutne boje, ovisno o uzroku bolesti.
Gubitak mirisa: Neke osobe sa sinusitisom primjećuju da im je čulo mirisa oslabljeno ili potpuno izgubljeno.
Povišena temperatura: Akutna upala sinusa ponekad može uzrokovati blago povišenu tjelesnu temperaturu.
Umor: Ova infekcija može uzrokovati umor i nelagodu.
Kašalj: Kako se sluz iz sinusa može spuštati niz grlo, to može izazvati kašalj.
Bol u zubima: Bol u sinusu ponekad se manifestuje kao bol u zubima, posebno kad su u pitanju gornji zubi.
Glavobolja: Intenzivna bol u frontalnom dijelu glave česta je kod frontalnog sinusitisa.
Bol u ušima: S obzirom da su uho, grlo i nos povezani, upala sinusa ponekad uzrokuje bol ili pritisak u ušima.
Liječenje upale sinusa ovisi o vrsti i ozbiljnosti bolesti. Ukoliko on traje više od 7-10 dana, uzrokuje ozbiljnije simptome i probleme ili se često ponavlja, potrebno je kontaktirati ljekara. Samoliječenje ili nepotrebna upotreba antibiotika mogu biti štetni, pa je stručno mišljenje ključno. Takođe je važno slijediti njihove upute i završiti propisanu terapiju, čak i ako se simptomi poboljšaju, kako bi se spriječio povratak infekcije. Ranim prekidom terapije rizikujete povratak infekcije. Evo nekoliko uobičajenih metoda liječenja:
Bolesti uha, grla i nosa
Upala sinusa