Upala ždrijela ili faringitis je stanje koje pogađa sve uzraste. ali je češći kod djece i čest je razlog njihove posjete doktoru u zimskim mjesecima. Javlja se kao osjećaj boli, pečenja ili iritacije u ždrijelu koji postaje intenzivniji kada gutate.
Najčešći uzroci faringitisa su mikroorganizmi. Bakterijska upala grla češća je u umjerenim klimatskim uvjetima, obično zimi ili početkom proljeća, dok se virusne infekcije češće pojavljuju ljeti i u jesen. Ako nemate kašalj, začepljen nos ili curenje iz nosa, to može ukazivati da je bakterijska infekcija uzrok vašeg problema, a ne virusna. Može biti akutna ili kronična.
Akutni faringitis obično je stanje koje se samoograničava i obično prolazi unutar dva tjedna. Karakterizira ga brz razvoj upale ždrijela, ponekad s prisutnošću tekućine koja se nakuplja tijekom upale. Obično je rezultat infekcije, bilo virusne, bakterijske ili, rjeđe, gljivične prirode. Hronična upala ždrijela traje duže od dva tjedna ili se često ponavlja.
Iako samo liječnik može dati točnu dijagnozu upale ždrijela, postoji nekoliko znakova i simptoma koji vam mogu pomoći prepoznati moguću upalu ždrijela prije nego što posjetite doktora. Evo nekoliko indikacija koje biste mogli primijetiti:
Bol ili nelagodnost u grlu: Upala ždrijela obično uzrokuje bol u grlu. Osjećat ćete nelagodu koja može varirati od blage do umjerene ili jake boli.
Crvenilo i oticanje: Upala ždrijela često dovodi do crvenila i oticanja ždrijela, što možete primijetiti pogledom u ogledalo.
Poteškoće pri gutanju: Osjećaj otežanog gutanja, kao da vam nešto zapinje u grlu, također je čest simptom.
Osjećaj suhoće ili žarenja u grlu: Možda ćete osjećati suhoću ili žarenje u grlu, što može biti neugodno.
Kašalj: Upala ždrijela može uzrokovati suh kašalj ili kašalj s malo sluzi.
Promuklost glasa: Ako je upala ždrijela ozbiljna, može doći do promuklosti glasa ili gubitka glasa.
Povećanje limfnih čvorova: Ponekad se limfni čvorovi na vratu mogu povećati kao reakcija na infekciju u ždrijelu.
Ako primijetite ove simptome i traju nekoliko dana ili se pogoršavaju, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom. Liječnik će vam moći postaviti točnu dijagnozu i preporučiti odgovarajuće liječenje, bilo da se radi o virusnoj ili bakterijskoj infekciji ždrijela ili drugom medicinskom stanju. Ne zaboravite posjetiti liječnika ako imate visoku temperaturu, poteškoće pri disanju ili druge ozbiljnije simptome.
Najčešći uzroci upale ždrijela uključuju:
Virusne infekcije: Najčešći uzrok upale ždrijela su virusi, uključujući viruse prehlade, influence, adenoviruse i druge. Ove infekcije obično prolaze samostalno i tretiraju se simptomatski.
Bakterijske infekcije: Bakterijske infekcije, posebno streptokokna infekcija grla (streptokokna angina), također mogu uzrokovati upalu ždrijela. Ove infekcije često zahtijevaju antibiotike za liječenje.
Suhoća zraka: Suhoća zraka, posebno tijekom zimskih mjeseci ili u prostorijama s klima uređajem, može iritirati sluznicu ždrijela i uzrokovati osjećaj suhoće i nelagode.
Alergije: Alergijske reakcije na pelud, prašinu, životinjsku dlaku i druge alergene mogu izazvati iritaciju ždrijela i simptome poput svraba, kašlja i upale ždrijela.
Pušenje: Pušenje duhana i izlaganje duhanskom dimu može uzrokovati iritaciju ždrijela i povećati rizik od raznih bolesti dišnih puteva.
Refluks želučane kiseline: Refluks želučane kiseline može iritirati ždrijelo i uzrokovati simptome slične upali, uključujući bol i nelagodu.
Za dijagnozu upale ždrijela, liječnik obično provodi pregled pacijenta i postavlja pitanja o simptomima. Međutim, u nekim slučajevima i radi preciznije dijagnoze ili razlučivanja virusne od bakterijske upale, mogu se koristiti dodatni testovi. Evo pregleda kako se postavlja dijagnoza i koje su mogućnosti liječenja upale ždrijela:
Dijagnoza:
Pregled pacijenta: Liječnik će pregledati pacijenta, uključujući pregled grla i ždrijela, kako bi ocijenio znakove upale, crvenilo, oticanje i eventualno prisutnost eksudata (nakupina gnoja).
Anamneza: Liječnik će postavljati pitanja o simptomima, trajanju problema, eventualnim kontaktima s osobama koje imaju slične simptome te drugim relevantnim informacijama.
Testovi: U nekim slučajevima, liječnik može odlučiti provesti dodatne testove, kao što je bris grla. Ovaj bris može pomoći u utvrđivanju uzroka upale, posebno ako se sumnja na bakterijsku infekciju.
Liječenje upale ždrijela ovisi o uzroku simptoma:
Virusna upala ždrijela: Ako je upala uzrokovana virusom, liječenje je obično usmjereno na simptomatsko olakšanje. To uključuje odmor, unos dovoljno tekućine, ispiranje grla toplom slanom vodom, uzimanje analgetika za bol i eventualno korištenje pastila za grlo s analgetskim svojstvima.
Bakterijska upala ždrijela: Ako je uzrok bakterijska infekcija (npr. streptokokna infekcija grla), liječnik će obično propisati antibiotike kako bi se liječenje ubrzalo i spriječile komplikacije.
Alergijska upala ždrijela: Ako je upala uzrokovana alergijama, liječnik može preporučiti antihistaminike ili druge lijekove za smanjenje simptoma alergijske reakcije.
Važno je slijediti upute svog liječnika i uzeti propisane lijekove prema uputama. Ako simptomi upale ždrijela ne prolaze ili se pogoršavaju, trebali biste se obratiti liječniku radi daljnjih preporuka ili isključenja drugih potencijalno ozbiljnijih stanja.
Bolesti uha, grla i nosa
Upala ždrijela