Krvarenje je proces gubitka krvi iz krvnih sudova i može se javiti na različitim mjestima u tijelu. Postoje dva osnovna tipa krvarenja: vanjsko i unutrašnje. Vanjsko krvarenje se odvija izvan tijelai lako ga je uočiti, dok se unutrašnje krvarenje događa unutar tijela i obično je opasnije od vanjskog. U oba slučaja, važno je znati kako prepoznati krvarenjei kad je hitno, a kad manje ozbiljno, te kako ga tretirati.
U zavisnosti od mjesta ili uzroka, krvarenje može imati različite nazive:
Krvarenje može biti simptom različitih bolesti i povreda. Na primjer, krvarenje iz nosa može biti posljedica upale sinusa, krvarenja iz desni može ukazivati na bolest desni ili zubnog mesa, a krvarenje iz probavnog trakta može biti povezano s čirom ili drugim probavnim poremećajima.
Važno je obratiti pažnju na druge simptome koji se mogu javiti uz krvarenje kako bismo lakše prepoznali moguće uzroke. Na primjer, krvarenje iz nosa praćeno glavoboljom može biti simptom hipertenzije (visokog krvnog pritiska), dok krvarenje iz probavnog trakta praćeno tamnom stolicom može ukazivati na krvarenje u želucu ili crijevima. Neki od uzroka krvarenja mogu biti:
Uzroci vanjskog krvarenja mogu biti različiti, uključujući rane, ogrebotine, posjekotine ili povrede. Ovi uzroci su često vidljivi i mogu biti praćeni simptomima kao što su bol, crvenilo i otok na mjestu krvarenja.
Evo liste nekih češčih uzroka vanjskog krvarenja:
Unutrašnje krvarenje je stanje u kojem se krv gubi iz krvnih sudova unutar tijela, što često može biti ozbiljno i zahtijevati hitnu medicinsku intervenciju. Ono je skriveno i često izazvano povredama unutrašnjih organa, kao što su jetra, slezena ili bubreg. Može biti opasno jer su simptomi ponekad neprimjetni ili su nespecifični, što otežava njihovo prepoznavanje.
Uzroci unutrašnjeg krvarenja mogu biti različiti. Moguće je da je došlo do traume kao rezultat nesreće, pada, udarca ili povrede u toku hirurškog zahvata. Osim toga, neke bolesti ili stanja mogu uzrokovati unutrašnje krvarenje, poput čira na želucu, oštećenja jetre, ruptura aneurizme, raznih oblika raka ili problema s krvnim zgrušavanjem.
Simptomi unutrašnjeg krvarenja mogu varirati ovisno o mjestu i obimu
krvarenja.
Mogu se javiti sljedeći simptomi:
U slučaju ozbiljnijih krvarenja, pokušaji kućnog liječenja nisu preporučljivi, te je potrebno brzo pokušati usporiti krvarenje kako biste na vrijeme stigli do ljekara ili hitne pomoći. Ako je krvarenje obilnije i ne zaustavi se na vrijeme, ovo su moguće posljedice:
Kada se suočite s krvarenjem, važno je znati kako ga zaustaviti ili barem usporiti prije nego potražite medicinsku pomoć. Ako je krvarenje obilno, nekontrolisano ili traje duže vrijeme, potrebno je odmah potražiti stručnu pomoć.
Prva pomoć može uključivati:
Krvarenje u trudnoći može biti izazvano različitim faktorima i može biti znak ozbiljnog stanja. Ako primijetite krvarenje tokom trudnoće, odmah potražite medicinsku pomoć. Evo nekih mogućih uzroka krvarenja u trudnoći:
Važno je naglasiti da samo medicinski stručnjak može pravilno postaviti uzrok krvarenja u trudnoći i pružiti odgovarajuću njegu i tretman. Stoga je važno da se obratite svom ginekologu kako biste dobili pregled i upute za daljnje postupanje.
Krvarenje između menstruacija, poznato i kao intermenstrualno krvarenje, može biti uzrokovano različitim faktorima. U ovom slučaju, preporučuje se konsultacija s ginekologom radi procjene i dijagnoze.
Čest uzrok su hormonalne promjene. Fluktuacije hormona ili promjena nivoa hromona, posebno estrogena i progesterona, mogu dovesti do nepravilnosti u menstrualnom ciklusu i uzrokovati krvarenje između menstruacija. To može biti rezultat nedovoljne proizvodnje hormona, poremećaja u ovulaciji ili drugih hormonalnih neravnoteža.
Upotreba oralnih kontraceptiva može pridonijeti krvarenju između menstruacija, posebno tokom prvih nekoliko mjeseci uzimanja pilula ili promjene u vrsti pilula koje koristite.
Miomi i polipi maternice takođe mogu biti jedan od uzroka. Miomi su benigni tumori maternice koji mogu uzrokovati nepravilno krvarenje, uključujući krvarenje između menstruacija. Polipi su benigne izrasline koje se mogu pojaviti na unutrašnjoj površini maternice ili na vratu maternice.
Infekcije reproduktivnih organa, poput upale cerviksa ili vagine, mogu uzrokovati krvarenje između menstruacija. Ove infekcije mogu biti praćene i drugim simptomima poput bolova ili nelagode.
Drugi faktori poput stresa, prekomjernog vježbanja, pretilosti ili naglih promjena tjelesne težine takođe mogu uticati na menstrualni ciklus i uzrokovati krvarenje između ciklusa.
Okultno krvarenje se odnosi na krvarenje koje nije vidljivo golim okom. To znači da se krv može nalaziti u stolici ili urinu, ali nije primjetna. Okultno krvarenje može biti znak ozbiljnog zdravstvenog stanja i treba mu posvetiti pažnju.
Simptomi: Budući da okultno krvarenje nije vidljivo, ne postoji specifičan simptom koji ukazuje na njega. Međutim, mogu se primijetiti simptomi kao što su blijeda koža, umor, vrtoglavica ili nizak hemoglobin.
Okultno krvarenje može biti uzrokovano različitim stanjima i bolestima. To uključuje gastrointestinalna oboljenja poput čira na želucu, želučanog ili crijevnog karcinoma, polipa u crijevima, upalnih bolesti crijeva poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa, hemoroida ili analnih fisura, kao i nekih sistemskih bolesti poput hemofilije.
Dijagnoza okultnog krvarenja obično uključuje testiranje stolice kako bi se otkrila prisutnost tragova krvi. Najčešći test je test guaiac, koji otkriva hemoglobin u stolici. Drugi testovi kao što su testiranje na skrivenu krv u stolici ili kolonoskopija mogu biti potrebni za daljnju evaluaciju.
Prepoznavanje i dijagnoza okultnog krvarenja je ključno. Rano otkrivanje i liječenje osnovnog uzroka su važni za poboljšanje ishoda i smanjenje rizika od komplikacija.
Liječenje okultnog krvarenja ovisi o uzroku. Uključuje upotrebu lijekova za liječenje upalnih bolesti crijeva, hirurški zahvat za uklanjanje polipa ili tumora, ili druge terapije usmjerene na specifično stanje.
Važno je obratiti se zdravstvenom stručnjaku ako primijetite simptome ili sumnjate na okultno krvarenje. Ignorisanje ovog stanja može dovesti do napredovanja bolesti i komplikacija.
Ako krvarenje ne prestaje nakon primjene prve pomoći ili je obilno, potrebno je odmah potražiti medicinsku pomoć. Takođe, ako imate sumnje na unutrašnje krvarenje, obavezno se odmah javite ljekaru. Ukoliko krv primijetite tamo gdje inače ne bi trebala da se nalazi, naprimjer u urinu ili stolici, javite se doktoru, ako bi se liječenje započelo što prije i spriječile potencijalne komplikacije.
U slučaju manjeg vanjskog krvarenja, prva pomoć može biti dovoljna, kao što je sterilna gaza, flaster, uz dezinfekciju rane. Međutim, ako krvarenje ne prestaje ili je obilno, trebate potražiti medicinsku pomoć.
Unutrašnje krvarenje često nema vidljive znakove i često nastaje kao posljedica povreda unutrašnjih organa ili krvnih sudova. Ako sumnjate na unutrašnje krvarenje, potrebno je odmah javiti se ljekaru. Nasuprot tome, vanjsko krvarenje je vidljivo. Ili kako ona anegdota kaže, nakon što pacijent pita doktoricu: “Kako možete biti sigurni da ovo moje krvarenje nije unutrašnje?” Ona odgovori: ”Zato što vidim da krvarite napolje.”
Krvarenje može biti simptom različitih bolesti, uključujući upalu sinusa, bolesti desni, probavne poremećaje i druge povrede ili stanja, a detaljniji odgovor možete naći u našem članku.
Da biste zaustavili krvarenje hemoroida, nakon svakog pražnjenja crijeva, nježno obrišite područje s vlažnim toaletnim papirom ili koristite blagi sapun i toplu vodu. Izbjegavajte grubo trljanje ili iritaciju područja. Primjena hladnog obloga može smanjiti oticanje i suziti krvne žile. Kreme ili masti koje sadrže hidrokortizon ili lidokain mogu pružiti privremeno olakšanje od krvarenja hemoroida. Izbjegavajte dugotrajno naprezanje prilikom pražnjenja crijeva jer to može pogoršati simptome i uzrokovati daljnje krvarenje. Pazite na ishranu kako biste imali što manje potrebe za naprezanjem u ovom slučaju.
Simptomi
Krvarenje