Zatvor, takođe poznat kao konstipacija, je stanje u kojem se smanjuje učestalost crijevnih pokreta, a stolica postaje tvrda, suha i teška za prolazak. Izbacivanje tvrdded stolice u tolaet je bolno i neugodno, a ako problem potraje, može dovesti i do drugih problema, kao što su hemoroidi. Mnogi ljudi povremeno iskuse ovaj problem, ali neki nisu svjesni mogućih uzroka i načina tretiranja zatvora. U ovom članku, objasnit ćemo problem zatvora i tvrde stolice i šta raditi u ovim okolnostima.
Zatvor je uobičajen problem kod djece i beba koji se očituje smanjenom učestalošću i poteškoćama pri pražnjenju crijeva. To uzrokuje tvrdu, suhu stolicu koja je teška za izbacivanje iz crijeva. Ovaj problem je najčešći kod djece između 2 i 4 godine starosti, ali svakako nije ograničen na tu dob i može zahvatiti djecu i odrasle bilo kojeg uzrasta.
Neke bebe i djeca doživljavaju bol ili nelagodu u abdomenu (stomaku) zbog nakupljanja tvrde stolice u crijevima. To može proizvesti grčeve i osjećaj pritiska. Mogu postati nemirni i razdražljivi, ali i izgubiti apetit.
Zatvor kod djece i beba može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući nedovoljan unos vlakana i tekućine, nedovoljnu fizičku aktivnost ili promjene u ishrani. Kod beba, prelazak na čvrstu hranu ili promjene u prehrani, odnosno vrsti hrane, takođe mogu uticati na probavu i izazvati zatvor. Važno je pratiti ishranu, osigurati dovoljno vlakana i tekućine te po potrebi se posavjetovati s pedijatrom radi preporuka i liječenja.
Problemi sa stolicom, u koje spada i zatvor, imaju različite uzroke, ali načešće se radi o nezdravim životnim navikama, kao što je neoptimalna ishrana ili nedostatak fizičke aktivnosti.Najčešći uzroci zatvora i tvrde stolice su:
Većina slučajeva zatvora može se uspješno tretirati kod kuće. Dajemo vam nekoliko preporuka za ublažavanje zatvora:
Ako se zatvor javlja često, traje duže od nekoliko sedmica ili je popraćen ozbiljnim simptomima poput krvarenja iz rektuma, jake boli ili gubitka težine, trebate se obratiti ljekaru.
Da biste spriječili zatvor, osigurajte uravnoteženu ishranu bogatu vlaknima, pijte dovoljno tekućine, redovno vježbajte i odgovarajte na prirodne potrebe za pražnjenjem crijeva pravovremeno.
Namirnice bogate vlaknima, poput voća, povrća, mekinja, cjelovitih žitarica i mahunarki, mogu pomoći u liječenju zatvora. Takođe, probajte više jesti lubenice, kruške, suhe šljive ili lanene sjemenke namočene u jogurt s dodatkom dobrih bakterija, kao što su LGG bakterije. Ne zaboravite unositi dovoljno tečnosti između obroka.
Laksative treba koristiti samo po potrebi i prema uputama ljekara. Oni nisu dugotrajno rješenje. Nemojte zloupotrebljavati laksative jer dugotrajna upotreba može oštetiti prirodnu funkciju crijeva.
Ako se simptomi zatvora ne poboljšaju unutar nekoliko sedmica ili ste primijetili sluz ili krv u stolici, ili je stolica neobičnog oblika.
Simptomi
Zatvor