Endometrioza je hronična ginekološka bolest koja se javlja kod žena kada tkivo koje normalno oblaže unutrašnjost maternice, poznato kao endometrijum, raste izvan nje. Uobičajeno, tokom menstrualnog ciklusa, endometrijum se priprema za trudnoću, a ako do trudnoće ne dođe, ovo tkivo se odbacuje putem menstruacije. Međutim, kod žena sa endometriozom, ovo tkivo raste i razvija se van materice, često na jajnicima, peritoneumu ili drugim organima u karlici.
Ovaj izvanmaterični rast endometrijuma može uzrokovati brojne simptome, uključujući jake bolove u karlici, bol tokom menstruacije, bolne seksualne odnose, i probleme sa plodnošću. Endometrioza se smatra benignom, ali njene posledice i simptomi mogu biti ozbiljni i značajno uticati na kvalitet života žena koje je imaju.
Tačan uzrok endometrioze nije potpuno jasan, ali se pretpostavlja da genetski faktori, hormonalne promjene i autoimuni odgovori igraju ulogu u njenom razvoju.
Istraživanja su pokazala da postoji povećan rizik od razvoja endometrioze kod žena čije su bliske srodnice (majka, sestre) takođe oboljele. To sugeriše da genetski faktori igraju ulogu. Konkretni geni koji su odgovorni za ovu predispoziciju još nisu potpuno identifikovani, ali istraživanja se nastavljaju kako bi se bolje razumjela veza između genetike i ove bolesti.
Hormoni, posebno estrogen, igraju bitnu ulogu u razvoju endometrioze. Endometriozno tkivo reaguje na hormonalne promjene u tijelu, posebno na cikluse estrogena i progesterona. Tokom menstrualnog ciklusa, ovo tkivo raste i može postati osetljivije na hormone, što dovodi do upale i bolova. Hormonska neravnoteža ili povećan nivo estrogena mogu doprinijeti porastu vjerovatnoće nastanka endometrioze.
Bolest je češća kod žena u reproduktivnom periodu, obično između 15. i 49. godine života. Endometrioza pogađa oko 10% žena širom svijeta. Ovo je samo opšta procjena i stvarni procenat može biti i veći, s obzirom da neke žene ne dobiju dijagnozu, odnosno, ne znaju da imaju endometriozu.
Simptomi endometrioze mogu varirati od blagih do teških. Neke žene neće primijetiti nikakve simptome i često budu nesvjesne ovog oboljenja. Dijagnoza se obično postavlja putem laparoskopske hirurgije i biopsije. Najčešći simptomi endometrioze su:
Liječenje endometrioze zavisi od ozbiljnosti simptoma i želje pacijentkinje da zatrudni. Neke pacijentkinje nisu ni svjesne da imaju ovo oboljenje, pa je potrebno prvo da se bolest dijagnostikuje. Dijagnoza endometrioze obično uključuje nekoliko koraka. Prvi korak je pažljivo prikupljanje medicinske anamneze i razgovor o simptomima s pacijentkinjom. Simptomi poput jake karlične boli, bolova tokom seksualnog odnosa, nepravilnih menstruacija ili problema sa plodnošću mogu ukazivati na prisustvo endometrioze. Nakon toga, ljekar obavlja ginekološki pregled kako bi isključio druge moguće uzroke simptoma.
Najtačnija metoda za dijagnozu endometrioze je laparoskopija, minimalno invazivna hirurška procedura. Tokom laparoskopije, hirurg pravi malu inciziju u karlici i umeće laparoskopsku kameru koja omogućava vizualizaciju unutrašnjosti karlice. Ovom procedurom hirurg može direktno pregledati i uzeti uzorke endometrijskog tkiva radi potvrde dijagnoze. Histološka analiza ovih uzoraka potvrđuje prisustvo endometrioze. Dijagnoza se takođe može postaviti na osnovu kliničkih znakova, simptoma i ultrazvučnih nalaza, ali laparoskopija ostaje najsigurnija metoda za potvrdu i preciznu lokalizaciju endometriotskih lezija.
Postoje različite metode liječenja, uključujući:
Lijekovi za kontrolu simptoma:
Hirurški zahvati:
Asistirana reprodukcija: Ženama koje imaju problema sa plodnošću usljed endometrioze može biti potrebna pomoć kako bi zatrudnjele. Metode kao što su in vitro fertilizacija (IVF) i intrauterina inseminacija (IUI) mogu se koristiti u ovim slučajevima.
Liječenje endometrioze se prilagođava, uzimajući u obzir težinu simptoma, želje pacijentkinje za trudnoćom, i druge faktore. Takođe, važno je napomenuti da se endometrioza često vraća nakon liječenja, pa je potrebno praćenje i dugoročno upravljanje simptomima. Pacijentkinje trebaju sarađivati sa svojim ginekologom ili specijalistom za reproduktivnu medicinu kako bi zajedno razvili plan liječenja koji odgovara njihovim potrebama.
Bolesti reproduktivnog sistema
Bolesti
Endometrioza