Polip na maternici je benigna izraslina koja se javlja na unutarnjoj površini maternice (endometrij). Ovi polipi su obično mekani, a njihova veličina može varirati od nekoliko milimetara do 1 centrimetra, a rijetko veći od toga. U većini slučajeva, polipi na maternici su benigni (nemaligni), ali u rijetkim situacijama mogu biti povezani s određenim simptomima ili komplikacijama.
Nastaju kao rezultat nepravilnosti u rastućem sloju endometrija, unutarnjeg sloja maternice. Ovi benigni izrasli fragmenti tkiva mogu se pojaviti iz različitih razloga. Često su povezani s hormonalnim promjenama, posebno neravnotežom estrogena i progesterona, koji kontroliraju cikluse rasta i obnove endometrija. Drugi faktori uključuju upalne procese, prisutnost fibroida, kroničnu upalu maternične šupljine ili genetske predispozicije. Hormonske promjene tijekom trudnoće također mogu poticati rast polipa. Ponekad, uzroci nastanka polipa nisu jasno definirani, ali se često povezuju s promjenama u hormonalnoj ravnoteži i fiziološkim procesima u maternici.
Polipi na maternici ponekad mogu spontano nestati, posebno ako su mali ili uzrokuju blage promjene u tkivu. Spontano povlačenje polipa može biti rezultat prirodnih promjena u hormonalnom statusu žene ili odgovora njezinog imunološkog sustava.
Važno je napomenuti da neki polipi mogu ostati nepromijenjeni ili se čak povećati tijekom vremena. Sposobnost polipa da nestanu spontano može varirati ovisno o različitim čimbenicima, uključujući veličinu polipa, hormonske fluktuacije i opću zdravstvenu situaciju žene.
Iako je spontano povlačenje polipa moguće, preporučljivo je redovito pratiti zdravlje i reproduktivni sustav putem redovitih ginekoloških pregleda kako bi se otkrile eventualne promjene ili komplikacije.
Većina žena s polipom na maternici nema simptome. Polipi na maternici često se otkrivaju tijekom redovitih ginekoloških pregleda. Mogu se pojaviti abnormalna krvarenja između menstruacija ili nakon menopauze. Mogu uzrokovati produženo ili obilno krvarenje tijekom menstruacije, što može rezultirati dužim trajanjem menstruacije ili pojačanim volumenom krvarenja. Iz ovog razloga neke žene mogu imati krvarenja i nakon menopauze. Uz to, ponekad žene mogu osjećati bol ili nelagodu u donjem dijelu trbuha.
Polipi na maternici mogu ponekad biti povezani s neplodnošću ili poteškoćama u održavanju trudnoće. Uklanjanje polipa može poboljšati šanse za začeće i održavanje trudnoće u nekim slučajevima.
Dijagnoza se često postavlja tijekom ginekološkog pregleda ili ultrazvuka.
Histeroskopija, postupak u kojem se tanka cijev umetne kroz cerviks kako bi se omogućio pregled unutarnjeg dijela maternice, također se može koristiti za dijagnosticiranje polipa. Ako se izvodi dijagnostički bez terapijskih zahvata, većina žena opisuje postupak kao podnošljiv u smislu bola. Može se izvesti pod lokalnom anestezijom, sedacijom ili općom anestezijom, ovisno o specifičnim potrebama pacijenta i vrsti postupka. Lokalna anestezija obično uključuje primjenu anestetičkog gela ili injekcije na cerviks kako bi se smanjila bol tijekom umetanja histeroskopa. Dijagnostička histeroskopija obično traje 5 do 30 minuta, dok terapijska histeroskopija, koja uključuje određene zahvate, može potrajati duže. Zahvat nije komplikovan i kraćeg je trajanja. Tokom oporavka, vjerovatno ćete krvariti 7-10 dana nakon zahvata, a normalno je imati i obilniji iscjedak do 2 tjedna kasnije.
U većini slučajeva, polipi na maternici ne zahtijevaju liječenje, posebno ako ne uzrokuju simptome. Ako su prisutni simptomi ili ako je polip veći, liječnik može preporučiti uklanjanje polipa. Postupci uklanjanja mogu uključivati histeroskopiju, a ponekad i manje operativne zahvate.
Neki hormonalni lijekovi, kao što je progestin, mogu smanjiti polipe na maternici i ublažiti simptome, ali ovo nije dugoročno rješenje.
Redoviti ginekološki pregledi i ultrazvuk mogu pomoći u praćenju polipa na maternici. Nema specifičnih preventivnih mjera, ali preporučuje se praćenje stanja i liječenje simptoma.
Ako imate simptome ili ako vam je dijagnosticiran polip na maternici, važno je konzultirati se sa svojim ginekologom. Liječnik će vam pružiti odgovarajuće informacije i preporuke o upravljanju vašim specifičnim slučajem.
Bolesti reproduktivnog sistema
Bolesti
Sifilis