Bronhitis je upala sluzokože bronhija, koji su dijelovi disajnog sistema odgovorni za prijenos zraka između traheje i pluća. Upala bronhija može biti uzrokovana infekcijom (virusnom ili bakterijskom), izlaganjem iritantima (poput duhanskog dima, zagađenog zraka ili hemijskih tvari) ili alergijskim reakcijama.
Bronhitis može biti akutni ili hronični. Akutni bronhitis je obično uzrokovan virusnom infekcijom, poput prehlade ili gripe, i obično traje nekoliko sedmica. Simptomi akutnog bronhitisa uključuju kašalj, iskašljavanje sluzi, poteškoće s disanjem, umor, bol u prsima i blagu povišenu tjelesnu temperaturu.
Hronični bronhitis je ozbiljnije stanje koje traje duže vrijeme, obično najmanje tri mjeseca tokom najmanje dvije uzastopne godine. Hronični bronhitis je obično povezan s pušenjem duhana i može dovesti do oštećenja pluća. Glavni simptomi hroničnog bronhitisa su dugotrajan kašalj praćen iskašljavanjem velike količine sluzi, poteškoće s disanjem, umor i ponavljajuće infekcije disajnih putova.U slučaju hroničnog bronhitisa, važno je potražiti stručnu pomoć kako bi se upravljalo stanjem i smanjio rizik od daljnjih komplikacija.
Simptomi bronhitisa mogu varirati ovisno o tome je li riječ o akutnom ili hroničnom obliku bolesti. Evo nekih uobičajenih simptoma koje možete primijetiti:
Važno je napomenuti da su simptomi bronhitisa slični simptomima drugih respiratornih infekcija poput prehlade ili gripe. Ako primijetite ove simptome, posebno ako traju duže vrijeme ili su izraženi, preporučljivo je posjetiti ljekara radi tačne dijagnoze i odgovarajućeg liječenja.
Uzroci bronhitisa su razni i u nekim slučajevima bronhitis može biti uzrokovan kombinacijom faktora ili drugim specifičnim uzrocima. Virusne infekcije su najčešći uzrok akutnog bronhitisa, dok je pušenje najčešći uzrok hroničnog bronhitisa. Ovo su najčešći uzroci bronhitisa:
Bronhitis kod beba i djece ima slične karakteristike kao kod odraslih, ali postoje neke razlike u njihovim simptomima i liječenju. Evo nekoliko glavnih razlika:
Liječenje bronhitisa ovisi o vrsti bronhitisa i ozbiljnosti simptoma. U slučaju hroničnog bronhitisa, dugoročno upravljanje uključuje održavanje zdravih navika, kao što su izbjegavanje pušenja, praćenje uputa ljekara o primjeni lijekova za upravljanje simptomima i redovne kontrole kod pulmologa. Evo nekoliko smjernica za liječenje bronhitisa:
Mnoge ljude zanima prirodni lijek za bronhitis, pa ćemo spomenuti neke prirodne supstance koje mogu olakšati tretman bronhitisa kod kuće.
Simptomi akutnog bronhitisa mogu se tretirati inhalacijom pare, konzumiranjem đumbira i kurkume, ispiranjem grla slanom vodom, osiguravanjem što optimalnijih uslova i zraka u prostoru u kojem boravimo, pravilnim odmorom i slično.
Inhalacija ili udisanje pare može pomoći olakšati disanje i smanjiti iritaciju disajnih putova. Možete se inhalirati tako da sjedite iznad posude s vrućom vodom i prekrijete se peškirom, ili koristite inhalator.
Suh zrak, naročito zimi prilikom konstantnog zagrijavanja prostorija, otežavajući je disajne organe. Koristite ovlaživač zraka ili postavite posudu s vodom u blizini izvora topline kako bi se isparavanjem povećala vlažnost zraka.
Neke biljke i biljni pripravci mogu imati pozitivan učinak na simptome bronhitisa. Na primjer, đumbir, kurkuma i med imaju protuupalna svojstva i mogu olakšati kašalj i upalu na prirodan način.
Važno je redovito piti dovoljno tekućine kako biste održali hidrataciju. Topli napitci poput biljnog čaja, supe ili tople vode s medom mogu pomoći umiriti iritaciju grla i olakšati kašalj. Dajte tijelu dovoljno vremena za odmor da se fokusira na borbu protiv infekcije i smanji simptome bronhitisa. Boravak na moru može pomoći pri liječenju bronhitisa.
Prirodni načini liječenja bronhitisa mogu pomoći ublažiti simptome i pomoći oporavak. Ipak, ako simptomi potraju duže od nekoliko sedmica ili su zabrinjavajući, preporučuje se konsultacija s ljekarom radi medicinskog tretmana.
Metabolička acidoza je stanje koje se karakteriše neravnotežom u kiselinsko-baznom odnosu u organizmu, što rezultira povećanom kiselosti krvi. Nastaje kada postoji višak akumulacije kiselina, smanjena eliminacija kiselina ili gubitak bikarbonata. Ovo je slučaj kod dijabetičke ketoacidoze, laktatne acidoze ili određenih bolesti bubrega, a gubitak bikarbonata može se dogoditi zbog stanja kao što su teški prolivi, određeni bubrežni poremećaji ili unos određenih toksina.
Između bronhitisa i metaboličke acidoze postoji veza samo u rijetkim slučajevima kada težak bronhitis dovede do komplikacija u obliku respiratornog zatajenja. U takvim situacijama, nedovoljna razmjena plinova u plućima može dovesti do akumulacije ugljične kiseline i povećane kiselosti u krvi, što može doprinijeti razvoju metaboličke acidoze.
Međutim, akutni bronhitis obično ne dovodi do metaboličke acidoze. Akutni bronhitis je upala bronhija uzrokovana virusnom ili bakterijskom infekcijom, a metabolička acidoza je stanje koje se javlja zbog poremećaja ravnoteže kiselina i baza u organizmu.
Ako imate simptome bronhitisa i istovremeno sumnjate na metaboličku acidozu, važno je potražiti medicinsku pomoć kako bi se utvrdila dijagnoza i pravilan tretman.
Bolest pluća
Bronhitis