Šta je GERB?
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je stanje koje se javlja kada kiselina iz želuca vraća natrag u jednjak.
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) čest je probavni poremećaj karakteriziran refluksom kiseline, što se događa kada želučana kiselina vraća u jednjak zbog nepravilnog funkcioniranja donjeg ezofagealnog sfinktera. Ovaj kružni mišić na kraju jednjaka normalno se opušta kako bi omogućio prolazak hrane i tekućine u želudac, a zatim se steže kako bi spriječio njihovo vraćanje. Međutim, kad se ne uspije pravilno zatvoriti, dolazi do vraćanja kiseline u jednjak ili grlo, što uzrokuje nelagodu i potencijalne komplikacije.
Ova vraćanja kiseline mogu izazvati simptome poput žgaravice, nelagode u prsima ili kiselog osjećaja u ustima. U ovom članku istražit ćemo simptome, uzroke i mogućnosti liječenja.
Simptomi GERB-a
- Žgaravica: Osjećaj pečenja ili peckanja u prsnoj kosti koji se obično javlja nakon obroka ili noću. Obično se javlja u gornjem dijelu trbuha, iza prsne kosti. Ova nelagoda često se opisuje kao osjećaj pečenja, peckanja ili gorućeg bola koji se širi prema grlu. Možda ćete uz to imati i gorak ili kiseo osjećaj u ustima. Osobe koje imaju problema sa žgaravicom često opisuju osjećaj kao da im se kiselina iz želuca vraća natrag u jednjak, što rezultira nelagodom koja se pogoršava nakon ležanja. Povremena žgaravica obično nije razlog za brigu, ali ako je stalna, može da ukazuje na GERB.
- Nelagoda u prsima: Osjećaj pritiska, boli ili nelagode u prsima razlikuje se od boli uzrokovane srčanim problemima, jer se ne širi prema rukama, leđima ili vratu. Nelagoda u prsima uzrokovana GERB-om obično se opisuje kao osjećaj pečenja ili peckanja iza prsne kosti koji se pogoršava nakon obroka ili ležanja i povezan je sa žgaravicom.
- Poteškoće pri gutanju: Osjećaj da hrana ili tekućina ne prolaze glatko kroz jednjak. Često se opisuje kao osjećaj "zapinjanja" ili kao da se hrana "zaglavi" u grlu ili jednjaku.
- Kašalj ili promuklost: Vraćanje kiseline može nadražiti grlo i uzrokovati kašalj ili promuklost. Kada kiselina iz želuca dođe u kontakt s osjetljivom sluznicom grla, to može izazvati refleks kašlja kao reakciju tijela na nadražaj. Pored kašlja, kiselina može uzrokovati i promuklost ili promjene u glasu jer iritira vokalne žice.
Osjećaj kiseline u ustima i grlu
Refluks kiseline, odnosno vraćanje kiseline u usta ili grlo, može rezultirati stvarnim fizičkim povratkom kiselog sadržaja iz želuca u usta i grlo. Ovo nije samo osjećaj; može se zapravo dogoditi, osobito u slučajevima kada osoba pati od gastroezofagealne refluksne bolesti ili drugih stanja koja uzrokuju refluks kiseline.
Kada se donji ezofagealni sfinkter mišićni prsten koji normalno sprečava vraćanje želučanog sadržaja u jednjak, ne zatvori ispravno ili je slabo, to omogućava kiselini da se vrati prema gore iz želuca u jednjak, pa čak i do usta i grla. To može rezultirati gorkim ili kiselim okusom u ustima, peckanjem ili iritacijom u grlu, pa čak i stvarnim fizičkim osjećajem vraćanja kiseline.
U ovoj situaciji nastojte što duže ostati u uspravnom položaju, kako bi gravitacija pomogla vraćanju kiseline nazad u želudac. Nikako u ovoj situaciji ne savjetujemo ležanje ili sjedenje u savijenom položaju. Šetnja je preporučena.
Uzroci GERB-a
Mnogi uzroci ove bolesti se mogu spriječiti zdravijim životnim navikama. Uzroci GERB-a su:
- Hiatalna hernija: Hiatalna hernija nastaje kada se dio želuca izboči iznad dijafragme prema prsnoj šupljini. Ovo pomicanje može ugroziti funkciju donjeg ezofagealnog sfinktera, olakšavajući vraćanje kiseline.
- Prejedanje: Konzumiranje velikih obroka može dovesti do distenzije gornjeg dijela želuca, smanjujući pritisak na ezofagealni sfinkter i otežavajući mu zatvaranje.
- Ležanje nakon jela: Ležanje neposredno nakon obroka može smanjiti pritisak na ezofagealni sfinkter, smanjujući njegovu učinkovitost u sprječavanju refluksa kiseline.
- Životni stil: Određene životne navike mogu pogoršati simptome GERB-a, uključujući pušenje ili izlaganje pasivnom pušenju, konzumiranje velikih obroka prije ležanja i pretjeranu upotrebu nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) poput aspirina i ibuprofena.
- Zdravstveni čimbenici: Različiti zdravstveni problemi mogu predisponirati osobe na GERB, poput pretilosti, poremećaja vezivnog tkiva i starije dobi.
- Druge bolesti: Određena medicinska stanja, uključujući anksioznost, sindrom iritabilnog crijeva, astmu itd, mogu pogoršati simptome GERB-a.
- Konzumacija alkohola: Studije sugeriraju da konzumiranje alkohola, posebno u velikim količinama i s visokom učestalošću, može povećati rizik od GERB-a. Ograničavanje ili izbjegavanje unosa alkohola može pomoći u ublažavanju simptoma.
- Prehrambeni okidači: Određena hrana i pića mogu izazvati ili pogoršati simptome GERB-a, poput masne hrane, začinjene hrane, agruma, rajčice, kave, čaja i gaziranih pića.
- Trudnoća: Tijekom trudnoće, hormonske promjene mogu opustiti mišiće, uključujući i donji ezofagealni sfinkter, što može doprinijeti vračanju kiseline iz želuca u jednjak. Osim toga, rastući fetus može vršiti pritisak na unutarnje organe, uključujući želudac i dijafragmu. To može uzrokovati pomicanje želuca prema gore i stvaranje prostora za refluks kiseline u jednjak.
Liječenje GERB-a
Točna dijagnoza GERB-a obično uključuje temeljitu anamnezu, fizički pregled i ponekad specijalizirane testove poput ambulantne 24-satne pH sonde, ezofagrama, gornjeg endoskopa, ezofagealne manometrije ili ezofagealnog pH monitoringa.
Tretmani za GERB imaju za cilj olakšati simptome i spriječiti komplikacije. Modifikacije životnog stila, uključujući vježbe disanja, prilagodbe prehrane, održavanje zdrave tjelesne težine, prestanak pušenja i izbjegavanje ležanja nakon obroka, mogu pomoći u upravljanju simptomima. Lijekovi poput inhibitora protonske pumpe, antacida i blokatora H2 receptora mogu se propisati za smanjenje lučenja želučane kiseline. U težim slučajevima ili kada konzervativni pristupi ne uspiju, kirurške intervencije poput fundoplikacije ili ugradnje LINX uređaja za upravljanje refluksom mogu se razmotriti.
Netretirani GERB može dovesti do komplikacija poput ezofagitisa, suženja jednjaka, Barrettovog jednjaka, raka jednjaka i problema s zubnim caklinom, desni ili drugim dentalnim problemima. Stoga je važno potražiti medicinsku pomoć ako imate stalne simptome refluksa kiseline ili povezane probleme.
Ove promjene je poželjno napraviti:
Promjene u načinu života
- Gubitak težine ako je potrebno, odnosno, ukoliko ste gojazni
- Izbjegavanje prevelikih obroka i brze hrane. Sporije žvakanje se također preporučuje.
- Izbjegavanje ležanja nakon obroka. Najmanje 2-3 sata nakon obroka ostanite uspravni.
- Podizanje glave kreveta kako bi se smanjio povrat kiseline tijekom spavanja. Gravitacija vuče kiselinu ka dole, pa se pobrinite na ovaj način da ostanete blago podignuti.
- Izbjegavanje pušenja i konzumiranja alkohola, jer nadražuju sluznicu želuca.
Promjene u prehrani
- Izbjegavanje hrane i pića koji mogu iritirati jednjak, poput začinjene hrane, kave, čokolade, agruma
i gaziranih pića.
- Konzumiranje manjih, češćih obroka. Manji obroci neće opteretiti želudac i podići kiselinu kao kad se prejedete.
- Dobar odabir namirnica koje smanjuju kiselost, poput zelenog povrća, niskomasnog mesa i
nemasnih mliječnih proizvoda smatra se zdravijom varijantom u slučaju GERB-a.
Lijekovi
- Antacidi: Koriste se za privremeno olakšanje žgaravice i neutraliziranje kiseline u želucu.
- Inhibitori protonske pumpe (IPP): Smanjuju proizvodnju želučane kiseline i pomažu u zacjeljivanju
oštećenog jednjaka.
- Blokatori histaminskih H2 receptora: Smanjuju proizvodnju kiseline u želucu i mogu pružiti
olakšanje od simptoma GERB-a.
Kirurški zahvati
U rijetkim slučajevima kada se simptomi GERB-a ne kontroliraju konzervativnim mjerama i
lijekovima, može se razmotriti kirurški zahvat koji jača donji ezofagealni sfinkter ili popravlja hiatalnu
kilu. Jedna od najčešćih operacija za GERB je fundoplikacija. Ova procedura uključuje omotavanje gornjeg dijela želuca oko donjeg dijela jednjaka kako bi se spriječio refluks kiseline. Postoje različite tehnike fundoplikacije, uključujući laparoskopsku fundoplikaciju koja se izvodi pomoću malih rezova u trbuhu pomoću laparoskopske opreme.
Druga opcija je ugradnja LINX uređaja, koji je mali prstenasti uređaj napravljen od magnetskih kuglica omotan u titanski prsten.
Operacija se obično razmatra nakon što su isprobani drugi tretmani i ako osoba i dalje ima simptome GERB-a koji značajno narušavaju kvalitetu života ili dovode do komplikacija. Međutim, kao i kod svake operacije, postoje rizici i potencijalne komplikacije, pa je važno temeljito razgovarati s liječnikom o svim mogućnostima, prednostima i nedostacima prije donošenja odluke o operaciji.
Kao i uvijek, najbolje je konsultovati se s gastroenterologom ili liječnikom specijalistom za
probavne bolesti kako biste
dobili dijagnozu i plan liječenja prilagođen vašem individualnom stanju.