Miomi maternice, poznati i kao fibroidi, su benigni tumori koji nastaju iz glatkog mišićnog tkiva maternice i obično nisu opasni. Ovi tumori često imaju različite veličine, oblike i brojeve, te se mogu nalaziti unutar maternice, na njezinoj površini ili izvan maternice. Zahvataju velik broj žena reproduktivne dobi, a u većini slučajeva ne izazivaju nikakve simptome. Najčešće se otkriju slučajno tokom redovnog ginekološkog pregleda.
Točan uzrok nastanka mioma maternice nije potpuno razjašnjen, ali nekoliko faktora može igrati ulogu u njihovom razvoju. Genetska predispozicija ima važnu ulogu, te žene s obiteljskom anamnezom mioma imaju veći rizik od njihovog razvoja. Hormonski faktori, posebno estrogen i progesteron, također igraju ključnu ulogu u rastu mioma. Tijekom reproduktivne dobi žene, kada su razine estrogena visoke, miomi su češći, dok opadaju nakon menopauze.
Osim genetike i hormona, drugi faktori kao što su rasa, dob i težina također mogu utjecati na pojavu mioma. Pretilost, hormonska terapija i određeni dijetalni čimbenici također su povezani s povećanim rizikom. Porod i trudnoća također mogu imati utjecaja, pri čemu žene koje nikada nisu rodile ili imaju samo jedno dijete mogu imati povećan rizik od mioma.
Važno je naglasiti da kombinacija ovih faktora često doprinosi razvoju mioma. Iako mnoge žene imaju miome i ne pokazuju simptome, u nekim slučajevima, oni mogu uzrokovati nelagodu i zahtijevati liječenje, a najčešće kod žena koje žele zatrudniti.
Miomi maternice mogu uzrokovati različite simptome, a prisutnost simptoma često ovisi o veličini, broju i lokaciji mioma. Neki od uobičajenih simptoma uključuju:
Miomi maternice mogu imati različite utjecaje na trudnoću, a posljedice ovise o veličini, položaju i broju mioma. Većina trudnica s miomima ima normalnu trudnoću, ali u nekim slučajevima mogu se pojaviti određeni izazovi. Evo nekoliko ključnih aspekata veze između mioma i trudnoće:
Važno je napomenuti da većina trudnica s miomima ima uspješne trudnoće i zdrave bebe. Pratnja od strane ginekologa tijekom trudnoće važna je kako bi se pravilno pratila situacija, identificirale potencijalne komplikacije i donijele informirane odluke o načinu porođaja.
Liječenje mioma maternice ovisi o različitim čimbenicima, uključujući veličinu, broj i simptome mioma, kao i planove trudnoće pacijentice. U mnogim slučajevima, posebno ako miomi ne uzrokuju simptome, ne zahtijevaju specifično liječenje, već se samo prate redovitim ginekološkim pregledima.
Često se znaju povući sa padom nivoa estrogena, naročito sa ulaskom u menopauzu, kad neminovno dolazi do nižeg nivoa estrogena. Miom na maternici rijetko pukne, i to se obično ne odnosi na isti način kao što se, na primjer, cista može probušiti. Miomi su benigni tumori koji rastu unutar ili na maternici, sastavljeni od glatkog mišićnog tkiva i vezivnog tkiva, a ne ispunjeni tekućinom kao ciste. Oni su obično čvrsti i razlog njihovog nestanka nije puknuće, nego smanjenje količine estrogena.
Ako miomi uzrokuju simptome poput povećanog menstrualnog krvarenja, bolova ili drugih nelagoda, liječnik može preporučiti različite opcije. Hormonska terapija, uključujući oralne kontraceptive ili intrauterini uređaj s hormonom, može pomoći u kontroliranju simptoma. Drugi lijekovi poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) mogu se koristiti za smanjenje bolova.
U slučajevima težih simptoma ili komplikacija, kirurške opcije mogu biti razmatrane. Miomektomija je kirurški postupak koji uklanja samo miome, čuvajući pri tome maternicu. Histeroskopija, laparoskopija ili tradicionalna otvorena kirurgija mogu se koristiti, ovisno o veličini i položaju mioma. U nekim situacijama, ako su simptomi ozbiljni ili ako pacijentica više ne planira trudnoću, histerektomija (uklanjanje maternice) može biti opcija.
Alternativne metode liječenja, poput embolizacije materničnih arterija, koja smanjuje dotok krvi u miome, također se razmatraju u određenim situacijama.
Đumbir, zeleni čaj, đurđevak i crni kumin se često spominju u kontekstu ženskog reproduktivnog zdravlja. Čaj koji u narodnoj medicini preporučuju, ali koji nije znanstveno ispitan i provjeren uključuje kombinaciju biljaka, a ovdje ćemo objasniti i kako se sprema.
Terapija čajem za miome maternice traje 20 dana, nakon čega slijedi desetodnevna pauza prije nastavka terapije još 10 dana. Ovaj biljni čaj se konzumira izvan menstrualnog ciklusa, a ni irigacije se ne provode tijekom tog perioda. Sastojci uključuju po 2 žlice sitno zdrobljenog lišća ranjenika (Betonica officinalis), lišća koprive (Urtica dioica), kupinovog lišća (Rubus fruticosus), te po 1 žlica sitno sjeckanog lišća žalfije (Salvia officinalis), lišća i cvijeta hajdučice (Achillea millefolium), cvijeta zove (Sambucus nigra) i lišća divlje nane (Mentha piperita). Svi sastojci se prelijevaju s 1.800 grama proključale vode, ostavljaju poklopljeno izvan izvora topline 90 minuta. Nakon toga, čaj se procijedi i zaslađuje medom prema želji. Preporučuje se konzumacija 200 grama čaja prije doručka, ručka, večere i prije spavanja. Prije primjene ovakvih biljnih pripravaka, preporučuje se konzultacija s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom kako bi se osigurala sigurnost i usklađenost s individualnim zdravstvenim potrebama.
Bolesti reproduktivnog sistema
Bolesti
Miom na maternici