Holesteatom ili kolesteatom je abnormalni rast tkiva unutar uha, obično unutar srednjeg uha, koji se može razviti kao rezultat ponavljajućih ili neliječenih infekcija srednjeg uha. To je benigni, ali potencijalno ozbiljan i fatalan problem koji može izazvati ozbiljne komplikacije ako se ne liječi.
Holesteatom se sastoji od slojeva keratiniziranog epitela (sličnog koži) koji se nakupljaju unutar srednjeg uha. On postaje sve veći i oštećuje kosti i strukture unutar uha. Simptomi holesteatoma mogu uključivati bol u uhu, iscjedak (gnoj) iz uha, gubitak sluha, vertigoi probleme sa ravnotežom.
Postoje dvije glavne vrste holesteatoma: kongenitalni i stečeni. Kongenitalni holesteatom se javlja kod novorođenčadi i djece zbog prisutnosti abnormalnog epitela unutar uha od rođenja, često bez prethodnih infekcija. Stečeni holesteatom se razvija kasnije u životu i obično je rezultat ponavljajućih infekcija srednjeg uha koje uzrokuju nakupljanje epitelnih stanica unutar uha.
Liječenje holesteatoma obično uključuje hirurški zahvat kako bi se uklonilo abnormalno tkivo i spriječile komplikacije. Ovaj kirurški zahvat može biti složen, posebno ako je holesteatom uzrokovao znatno oštećenje struktura u uhu.
Važno je da se holesteatom tretira što je prije moguće kako bi se izbjegle komplikacije poput infekcija mozga ili gubitka sluha. Holesteatom može prouzrokovati ozbiljne i po život opasne probleme, uključujući infekcije mozga, oštećenje struktura unutar uha, gubitak sluha, i druge zdravstvene komplikacije poput sepse ili apscesa na mozgu.
Holesteatom se sastoji od slojeva keratiniziranog epitela koji se akumuliraju unutar uha. Kako se ovo tkivo neprestano nakuplja, raste i širi se unutar srednjeg uha. On sadrži epitelne stanice koje proizvode enzime koji mogu razgraditi okolno tkivo. Ovi enzimi, poput proteaza, mogu uzrokovati razgradnju kostiju i struktura unutar uha. To uključuje oštećenje malih slušnih kostiju (čekića, nakovnjača i stremenjače), kao i moguće oštećenje slušnog živca. Oštećenje slušnih kostiju i struktura unutar uha rezultira značajnim gubitkom sluha. Ovo je čest simptom holesteatoma. Kako holesteatom raste i širi se, može doći do ozbiljnih komplikacija. Na primjer, može uzrokovati infekcije unutar uha koje se mogu proširiti na okolna tkiva i kosti. Ovo može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući infekcije mozga (meningitis ili apsces mozga). Takođe, može uticati na vestibularni sistem, što može dovesti do vertiga (vrtoglavice) i problema sa ravnotežom.
Nemojte paničiti, holestatom se ne širi brzo i obično je u pitanju niz godina prije nego ga se uopšte uoči. Ipak, važni je pristupiti liječenju što je prije moguće, kako bi posljedice bile što manje i kako bi se što više sluha očuvalo.
Kako biste posumnjali na holeasteatom, potrebno je da znate šta dovodi do njegovog nastanka. Najčešći uzrok holesteatoma su ponavljajuće ili neliječene infekcije srednjeg uha, naročito kod djece. Infekcije mogu dovesti do nakupljanja epitelnih stanica unutar uha koje se zatim transformišu u holesteatom. Neki pojedinci mogu imati veću genetsku predispoziciju za razvoj holesteatoma. Takođe, anatomske anomalije u uhu ili Eustahijevoj tubi, koja povezuje srednje uho i grlo, mogu povećati rizik od holesteatoma.
Simptomi holesteatoma su slični simptomima upale srednjeg uha, pa će pacijent teško sam posumnjati na isti. Ono što vas može navesti da na njega posumnjate je ako imate dguotrajne ili česte i neliječene upale srednjeg uha. Tada je iznimno važno da idete na redovne ORL preglede kod specijaliste, a za potvrđivanje sumnje na holesteatom koriste se MR, CT, RTG ili drugi testovi koje predloži otorinolaringolog.
Simptomi holesteatoma su:
Operacija holesteatoma je hirurški postupak uklanjanja holesteatoma. Ona može biti složena i zahtijevati pažljivu i iskusnu ruku hirurga, jer su mnoge osjetljive strukture u blizini, kao što je facijalni živac (latinski: nervus facialis) koji igra ključnu ulogu u izazivanju mimike lica. Osim toga, facijalni živac prenosi senzorne informacije o okusu iz prednjeg dvotrećinskog jezika.
Postoji nekoliko različitih vrsta operacija koje se koriste, ovisno o veličini, složenosti i lokalizaciji holesteatoma.
Izbor operativne tehnike ovisi o individualnim karakteristikama pacijenta i ozbiljnosti holesteatoma. Otorinolaringolog će pažljivo procijeniti situaciju i odabrati najprikladniji postupak kako bi se osiguralo učinkovito uklanjanje holesteatoma i očuvanje ili obnova sluha. Važno je razgovarati s ljekarom o svim mogućim opcijama i rizicima prije operacije.
Postupak operacije holesteatoma obično izvodi hirurg otorinolaringolog (specijalist za uho, grlo i nos). Ovisno o veličini i složenosti holesteatoma, operacija se može izvesti pod opštom ili lokalnom anestezijom. Vjerovatni su postoperativni bolovi, pa se često propisuju analgetici.
Postupak operacije holesteatoma obično uključuje sljedeće korake:
Nakon operacije, pacijent će morati provesti određeni period oporavka i slijediti upute ljekara u vezi s njegom uha. Sluh se može postepeno poboljšavati tokom vremena, ali može biti potrebno više kontrolnih pregleda kako bi se osiguralo da je srednje uho zdravo. Postoji i mugućnost recidiva, odnosno, povratka holesteatoma, naročito ako nije u potpunosti uklonjen prilikom operacije. Zato je važno ići na redovne kontrole i pratiti simptome. Uho je potrebno nakon operacije održavati suhim i izbjegavati respiratorne infekcije, kao što su upala sinusa, prehlada, gripa i slično. Ove savjete nemojte olako shvatiti i strogo ih se pridržavajte, jer svako nepridržavanje će mnogo lakše dovesti do infekcije u takvom već osjetljivom i oštećenom uhu.
Bolesti uha, grla i nosa
Holesteatom