Upala krajnika, poznata i kao tonzilitis (a u narodu i kao upala grla) je česta i nelagodna infekcija koja se javlja u predjelu grla. Najčešće se primijete otečeni krajnici bez temperature, koja se rijetko javlja.
Osim toga, otečeni krajnici bez prisutne povišene temperature mogu biti znak i drugih stanja, uključujući alergijske reakcije ili strana tijela. Upala krajnika može biti uzrokovana virusima ili bakterijama, dok alergijske reakcije mogu rezultirati oticanjem krajnika zbog izlaganja alergenima. U nekim slučajevima, strana tijela koja se zaglave u krajnicima mogu uzrokovati njihovo oticanje.
Krajnici su limfoidna tkiva koja se nalaze na stražnjem dijelu grla, s obje strane ždrijela. Upala krajnika može biti akutna ili hronična i može se pojaviti kao posljedica različitih infekcija ili upalnih procesa.
Postoje tri glavne vrste tonzila:
- Ždrijelna tonzila, poznata i kao adenoid, je smještena u nosnom dijelu ždrijela. U narodu je poznatija kao treći krajnik.
- Jezične tonzile: Ovo je limfno tkivo smješteno u dnu jezika. Kako navode u Liječničkom vijesniku, akutna upala jezične tonzile neuobičajeni je uzrok jake grlobolje koji se u praksi vrlo rijetko dijagnosticira. Bolesnici s akutnom upalom jezične tonzile karakteristično se žale na jaku grlobolju, otežano gutanje i bolnost u razini hioidne kosti.
- Nepčane tonzile su najpoznatije i lako vidljive kad otvorimo usta, pa se najčešće misli na njih kad se kaže krajnici.
Kad dođe do infekcije, krajnici postaju crveni, natečeni i često prekriveni bijelim ili žutim naslagama gnoja. Ova upala može uzrokovati bol u grlu i otežano gutanje. Krajnici su dio imunološkog sistema i pomažu tijelu u odbrani od infekcija, ali ponekad su i sami skloni upali ako dođe do infekcije bakterijama ili virusima.
Ovisno o uzroku i individualnim faktorima, nekim ljudima se upale krajnika mogu pojavljivati nekoliko puta godišnje, dok se drugi suočavaju sa manje učestalim epizodama. Važno je napomenuti da česte upale krajnika mogu biti neugodne i potrebna je medicinska procjena kako bi se razmotrili uzroci i opcije liječenja. Ljekar će provesti pregled i preporučiti terapiju koja može uključivati antibiotike, simptomatsko liječenje ili razmatranje tonzilektomije ako su upale hronične i ozbiljne.
Ako osoba ima više od sedam epizoda upale krajnika godišnje, to se smatra hroničnom ponavljajućom upalom krajnika. Akutna ponavljajuća upala krajnika, s druge strane, podrazumijeva četiri ili više epizoda upale krajnika godišnje.
Upala krajnika može da se javi sa ili bez temperature. Ako osoba s upalom krajnika ima povišenu temperaturu (groznicu), to može ukazivati na bakterijsku infekciju krajnika. Bakterijske infekcije često uzrokuju visoku temperaturu. Međutim, važno je napomenuti da virusi takođe mogu uzrokovati groznicu, pa visoka temperatura nije uvijek pokazatelj bakterijske infekcije.
Kad je uzročnik virus, može se javiti upala krajnika bez temperature ili sa tek blago povišenom temperaturom. Virusne infekcije često prate simptomi poput vidno otečenih krajnika bez temperature, curenja nosa, kašlja i upale grla, i drugih. Temperatura obično nije visoka.
Osim temperature, važno je obratiti pažnju na druge simptome kao što su bol u grlu, oticanje krajnika, poteškoće pri gutanju, bijeli ili žuti naslage na krajnicima, bolovi u tijelu i opća slabost. Kombinacija ovih simptoma i klinički pregled od strane ljekara pomoći će u postavljanju ispravne dijagnoze.
Simptomi upale krajnika kod odraslih i djece
Simptomi upale krajnika uključuju bol u grlu koja se često manifestuje bez povišene temperature. Kada se krajnici upale, mogu postati crveni, natečeni i često su prekriveni bijelim naslagama gnoja, što ukazuje na infekciju. Zagnojeni krajnici, ili tonzile s gnojem, su čest simptom upale krajnika.
Tonzili su prva linija odbrane imunološkog sistema protiv bakterija i virusa koji ulaze u usta. Ta funkcija može učiniti tonzile posebno ranjivima na infekcije i upale. Međutim, imunološka funkcija tonzila opada nakon puberteta, što može objasniti rjeđe slučajeve tonzilitisa kod odraslih. Drugim riječima, djeca su znatno osjetljivija na ovakve upale nego odrasli.
Drugi faktor koji bitno utiče na to da su djeca osjetljivija na ovu pojavu od odraslih je i činjenica da su učenici školske dobi u bliskom kontaktu s vršnjacima i često su izloženi virusima ili bakterijama koje mogu uzrokovati tonzilitis. Uz to, obično manje paze na higijenu ruku, nesvjesni njene važnosti.
Upala krajnika, ili tonzilitis, može se javiti iznenada i uzrokovati različite simptome. Simptomi upale krajnika mogu varirati ovisno o uzročniku (bakterije ili virusi) i ozbiljnosti infekcije. Evo nekoliko uobičajenih simptoma upale krajnika:
- Bol u grlu: Osoba s upalom krajnika često će osjećati bol u grlu, pa odatle i potiče taj narodski naziv upala grla. Ovaj simptom može biti blago ili jako izražen.
- Crvenilo i oticanje krajnika: Krajnici će postati crveni i otečeni, ponekad s bijelim ili žutim naslagama gnoja - tzv. zagnojeni krajnici.
- Poteškoće pri gutanju: Bol i oticanje krajnika mogu uzrokovati nelagodu i poteškoće pri gutanju hrane i tekućine. Uz to, može se javiti i gubitak apetita.
- Povećane tonzile: Krajnici će se povećati u veličini i mogu zatvoriti dio grla, što može uzrokovati otežano disanje ili hrkanje.
- Povišena temperatura: Upalu krajnika nekad prati i visoka temperatura, koja može biti blago povišena ili visoka.
- Loš zadah: Infekcija krajnika može uzrokovati loš zadah (halitozu).
- Glavobolja: Osobe s upalom krajnika mogu osjećati glavobolju i slabost.
- Crvenilo i otok u grlu: Pregled grla može pokazati crvenilo i otok oko krajnika.
- Promuklost: Upala krajnika može uzrokovati promuklost ili promjene u glasu.
- Bolovi u tijelu: Osjećaj umora i bolova u mišićima takođe su mogući simptomi upale krajnika.
Simptomi upale krajnika kod djece i odraslih mogu biti pomalo različiti, ali često imaju slične karakteristike. Međutim, postoji nekoliko razlika koje treba uzeti u obzir:
- Djeca su često podložnija infekcijama krajnika nego odrasli. Upravo zbog toga mogu imati češće epizode upale krajnika. Kako nakon puberteta odbrambena funkcija tonzila opada, tako se i tonzilitis rjeđe javlja nakon adolescencije.
- Simptomi kod djece - djeca često imaju simptome poput povišene temperature, bolova u trbuhu, mučnine i povraćanja, proljeva i osipa koji se mogu pojaviti uz upalu krajnika. Osim toga, mala djeca mogu biti nemirna, razdražljiva i teže ih je hraniti kad imaju upalu krajnika.
- Simptomi kod odraslih - odrasle osobe obično imaju slične simptome kao djeca, ali ti simptomi mogu biti manje izraženi. Odrasli često imaju više problema s bolovima u grlu i opštim nelagodnostima.
- Komplikacije - upala krajnika kod djece može češće dovesti do komplikacija kao što su apneja za vrijeme spavanja ili ponavljajuće infekcije. Odrasli su manje skloni ovim komplikacijama.
- Komorbiditeti: odrasli imaju veću vjerovatnoću da će imati osnovne zdravstvene probleme, pa se upala krajnika kod njih može pojaviti uz druge bolesti ili stanja.
Uzroci upale krajnika
Krajnici igraju ulogu u odbrani organizma od infekcija, ali ponekad mogu i sami postati žarišta infekcija, posebno ako su oslabljeni ili ako su izloženi čestim infekcijama. Neki ljudi su biti skloniji upalama krajnika nego drugi. Infekcija je uzrokovana različitim mikroorganizmima, uključujući viruse i bakterije. Evo nekoliko uobičajenih uzroka upale krajnika:
- Virus: Virusi su čest uzrok upale krajnika, posebno kod djece. Virusni tonzilitis obično uzrokuju rhinovirusi, adenovirusi, virusi influence i različiti tipovi herpes virusa.
- Bakterije: Bakterijska infekcija krajnika, posebno streptokokna infekcija (Streptococcus pyogenes), često se naziva streptokoknim tonzilitisom. Bakterijski tonzilitis može biti ozbiljniji od virusnog i obično zahtijeva antibiotike za liječenje.
- Grlo i bakterije u usnoj šupljini: Različite bakterije koje normalno nastanjuju usta i grlo mogu uzrokovati infekciju krajnika ako dođe do neravnoteže ili ako je imunološki sistem oslabljen.
- Gljivice: Iako je rijetko, kandidijaza (infekcija gljivicama, obično Candida) može uticati na krajnike, osobito kod osoba s oslabljenim imunološkim sistemom.
- Iritacija i alergije: Upala krajnika može biti uzrokovana iritacijom ili alergijskim reakcijama na određene tvari, kao što su alergeni iz okoliša ili iritirajuće tvari u zraku.
Liječenje upale krajnika
Prva pomoć kod kuće, ili kako se često u narodu to zove, prirodni lijekovi za ublažavanje simptoma upale krajnika kod odraslih uključuju ispiranje grla toplom slanom vodom, što pomaže razrijediti sluz u cilju njenog lakšeg izbacivanja iz grla, u smanjenju upale i ublažavanju bola. Takođe se preporučuje piti puno tekućine kako biste ostali hidrirani i omogućili tijelu da se bori protiv infekcije. Grgljanje ili ispiranje grla i usta s biljnim čajevima poput kadulje takođe pomaže umiriti upalu i nelagodu u grlu. U nekim slučajevima, kada su upale krajnika česte ili ozbiljne, ljekar će preporučiti antibiotike kako bi se suzbila infekcija. Korisno je održavati grlo vlažnim, i čemu može pomoći žvakanje žvaka i bombona, naočito ukoliko one sadrže mentol, đumbir, propolis i slične sastojke.
Liječenje upale krajnika ovisi o uzroku upale (virusna ili bakterijska infekcija), ozbiljnosti simptoma i drugim faktorima. Najčešće prođe sama od sebe u roku od nekoliko dana. Ipak, za olakšanje simptoma i pomoć pri ozdravljenju, evo nekoliko opcija za liječenje upale krajnika:
- Virusna infekcija: U većini slučajeva virusne upale krajnika, liječenje se fokusira na ublažavanje simptoma. To uključuje odmor, pijenje dovoljno tekućine i uzimanje lijekova protiv bolova i groznice, kao što su acetaminofen ili ibuprofen. Topli napitci i grgljanje slanom vodom mogu pomoći.
- Bakterijska infekcija: Ako je upala krajnika uzrokovana bakterijskom infekcijom, ljekar će obično propisati antibiotike, najčešće penicilin ili amoksicilin. Važno je uzeti cijeli propisanu kuru antibiotika kako bi se osiguralo potpuno izliječenje i spriječila ponovna infekcija.
- Bol u grlu: Ispravno uzimanje lijekova protiv bolova i grgljanje slanom vodom o čajem od kadulje može pomoći u ublažavanju boli u grlu.
- Hidratacija: Pijenje dovoljno tekućine može pomoći u održavanju hidratacije i ublažavanju simptoma. Podrazumijevamo tečnosti poput vode, biljnog nezaslađenog čaja i umjerene količine cijeđenih sokova. Alkohol i gazirana pića izbjegavajte potpuno.
- Odmor: Odmor je važan kako bi se tijelo oporavilo od infekcije. Lezite, lagano šetajte, meditirajte ili radite bilo šta što vas psihički i fizički odmara.
- Tonsilektomija: U nekim slučajevima, ako osoba često pati od hroničnih ili teških upala krajnika koje ne reaguju na konzervativno liječenje, moguće je da će ljekar preporučiti tonsilektomiju, što je hirurško uklanjanje krajnika. Ovaj postupak se obično provodi kod djece, ali ponekad i kod odraslih.
Prevencija
Ukoliko želimo spriječiti upale krajnika, potrebno je da poduzmemo neke mjere prevencije:
- Redovito pranje ruku sapunom i vodom. Naročito je ova stavka važna kad nam ruke dolaze u dodir sa sluznicama, kao što je grlo, oko, uho i slično. U prevodu, ovo je vrlo bitan korak prije jela, mijenjanja sočiva u oku, trljanja očiju, stavljanja prstiju u nos ili uho, što je česta pojava kod djece. Djecu ućite da redovito peru ruke i da ne dodiruju oči i usta prstima, nego čistom maramicom ili dijelom ruke koji nije toliko izložen dodirivanju raznih površina, kao što je naprimjer nadlaktica.
- Izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje imaju infekcije grla. Bilo da su bakterijskog ili virusnog porijekla, mogu se prenijeti kontaktom kao što je ljubljenje, kihanje, kašljanje ili dodirivanjem usana prljavim rukama.
- Održavanje zdravog načina života s uravnoteženom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnošću.
- Djeca koja su bolesna trebaju ostati kod kuće kako bi se izbjeglo daljnje širenje zaraze.
- Izbjegavanje pušenja i pasivnog pušenja kod odraslih može pomoći u prevenciji. Naime, pušenje je iritans i u borbi protiv otrova iz cigareta, krajnicima je otežan posao u borbi protiv patogena.
- Korištenje strategija za jačanje imunološkog sistema, poput konzumiranja vitamina i dodataka prehrani, pod nadzorom.
- Korisno je zamijeniti četkicu za zube nakon upale, jer time sprječavamo da na njoj zaostali patogeni ponovo izazovu tonzilitis.